Pārlekt uz galveno saturu

Neregulārs menstruālais cikls

Menstruālo ciklu skaita no vienu mēnešreižu PIRMĀS dienas līdz nākamo mēnešreižu PIRMAJAI dienai.

Attēls
iekšējie dzimumorgāni
Izveidots: 1. novembris, 2021. gads
Atjaunots: 6. jūnijs, 2023. gads

Katra sieviete pati var izrēķināt sava menstruālā cikla garumu. Menstruālo ciklu skaita no vienu mēnešreižu PIRMĀS dienas līdz nākamo mēnešreižu PIRMAJAI dienai.

Par neregulāru uzskata ja:

  • 1-3 gadus pēc mēnešreižu sākšanās cikls ir garāks par 45 dienām vai īsāks par 21 dienu;
  • Vairāk kā 3 gadus pēc mēnešreižu sākšanās cikls ir garāks par 35 dienām vai īsāks par 21 dienu.

Pirmo gadu pēc mēnešreižu sākšanās cikls var būt ļoti mainīgs. Svarīgi to atzīmēt kalendārā. Ja vien nav stipra, ilgstoša asiņošana, par to nav jāraizējas.

Simptomu apraksts

Reizēm vienlaikus ar pārāk īsu vai garu ciklu var būt arī neregulāri smērējoši asiņaini izdalījumi, stiprāka asiņošana. Dažreiz neregulāras menstruācijas pavada pārāk izteikts vīrišķo hormonu līmenis organismā.

Cēloņi

  • Pārāk mazs svars. Var rasties uzturvielu uzsūkšanās traucējumu (piemēram, celiakijas, iekaisīgu zarnu slimību) gadījumā.  Rodas arī nepietiekamas uzturvielu uzņemšanas (ēšanas traucējumu) gadījumā;
  • Pārāk liels svars. Taukaudos arī izstrādājas hormoni un citas aktīvas vielas, kas traucē normālu menstruālā cikla norisi;
  • Hroniska saslimšana, pat ja svars ir normāls un ēdienkarte – sabalansēta. Piemēram, cukura diabēta, nopietnas nieru saslimšanas gadījumā;
  • Endokrinoloģiska saslimšana, piemēram, vairogdziedzera slimība, prolaktinoma, ar pastiprinātu vīrišķo hormonu veidošanos saistīti traucējumi;
  • Pārciestas onkoloģiskas saslimšanas. Neregulārs menstruālais cikls var rasties gan pašu slimību dēļ, gan saņemtās ārstēšanas dēļ (ķīmijterapija, staru terapija);
  • Ļoti liela fiziska slodze (piemēram, sportistēm). Reizēm šis faktors novērojams kopā ar pārāk mazu svaru, tomēr tas nav obligāti.

Neregulārs menstruālais cikls var būt arī pusaudzes īpatnība. Cikls var nostabilizēties pat 8 gadu laikā pēc tā sākšanās. Tomēr jebkuri menstruālā cikla traucējumi ir jāizmeklē pie speciālista. Nedrīkst pieņemt, ka tie vienmēr skaidrojami tikai ar pusaudžu perioda īpatnību.

Izmeklējumu apraksts

Asinsanalīzes, lai noteiktu dzimumhormonu līmeņus asinīs.

Ginekologa konsultācija un ginekoloģiskā ultrasonogrāfija, lai noskaidrotu iekšējo dzimumorgānu uzbūvi, to attīstības pakāpi.

Atsevišķos gadījumos veiks papildu izmeklējumus, piemēram, magnētisko rezonansi. Reizēm piesaista citus speciālistus, piemēram, endokrinologu, gastroenterologu.

SVARĪGI! Neaizmirsti rakstīt mēnešreižu kalendāru! Obligāti ir jābūt menstruālajam kalendāram par vismaz 6 pēdējiem mēnešiem! Bez tā spriest par mēnešreižu neregularitāti nav iespējams.

Iespējamo izmeklējumu saraksts

Ārstniecība, simptomu mazināšana

Neregulāru menstruāciju ārstēšanā ir atkarīga no to cēloņa.

Ja ir kāda hroniska saslimšana, nepietiekams uzturs vai uzturvielu uzsūkšanās, vai tieši otrādi – pārāk liels svars, kopā ar speciālistiem jācenšas novērst šie iemesli. Hormonāla ārstēšana ar dzimumhormoniem (sievišķajiem hormoniem) tiek nozīmēta tikai atsevišķos gadījumos. Ja atklāta kāda saslimšana, kas saistīta ar pastiprinātu vīrišķo hormonu veidošanos organismā, tā jāārstē ar hormonāliem preparātiem, kas samazina to daudzumu.

Lai arī aptiekās atrodami daudz un dažādi dabas preparāti un homeopātiski līdzekļi, to efektivitāte menstruālo traucējumu ārstēšanā nav pierādīta. Diemžēl nav metodes, kas varētu sakārtot menstruālo ciklu uz visu tālāko dzīvi. Ja novērš cēloņus, kurus var ietekmēt, menstruācijas pārsvarā kļūst regulāras arī bez hormonāliem preparātiem.

Ir situācijas, kad sievietei hormonālos preparātus var nākties lietot ilgstoši. Piemēram, ja ir iedzimta vīrišķo hormonu pārāk izteikta veidošanās organismā. Visi hormonālie preparāti darbojas tikai tik ilgi, kamēr tos lieto. Pēc lietošanas pārtraukšanas traucējumi var atgriezties.

Profilakse

Menstruālā cikla norisē ļoti būtisks ir veselīgs svars – ne pārāk liels un ne pārāk mazs. Tādēļ pusaudzei jācenšas nodrošināt:

  • Pietiekams, veselīgs, sabalansēts uzturs;
  • Atbilstošs dienas režīms – pietiekams miegs, fiziskās aktivitātes. Svarīgi, lai fiziskās aktivitātes nebūtu pārmērīgas.

Saistītās ārstu specialitātes

Saistītas tēmas

Ginekoloģija

Ginekoloģija ir medicīnas nozare, kas rūpējas par sievietes reproduktīvo veselību.

Apakštēma