Pārlekt uz galveno saturu

Sekundāra amenoreja

Sekundāra amenoreja ir mēnešreižu iztrūkums vismaz 3 mēnešus pēc tam, kad tās ir jau sākušās.

Attēls
iekšējie dzimumorgāni
Created: 1. novembris, 2021. gads
Atjaunots: 6. jūnijs, 2023. gads

Svarīgi – pirmajā gadā pēc mēnešreižu sākšanās tās var būt izteikti neregulāras!  Tomēr, ja mēnešreizes notiek jau gadu, bet pēc tam izzūd uz ilgāku periodu, jāgriežas pie ārsta.

Simptomu apraksts

Mēnešreižu iztrūkums var nebūt vienīgais simptoms. Reizēm papildus var būt arī citi simptomi, piemēram, karstuma viļņi (pēkšņi paliek karsti, var būt svīšana), sausuma sajūta makstī. Tas parasti novērojams pie priekšlaicīga olnīcu izsīkuma. Lielākajā daļā gadījumu nekādu papildus sajūtu nav.

Cēloņi

Sekundāras amenorejas cēloņi var būt ļoti dažādi:

  • Pārāk mazs svars. Var rasties uzturvielu uzsūkšanās traucējumu dēļ (piemēram, celiakija, iekaisīgas zarnu slimības) vai nepietiekamas uzturvielu uzņemšanas gadījumā (ēšanas traucējumi);
  • Hroniska saslimšana. Var pazust mēnešreizes, kaut svars un uzturs ir veselīgs. Piemēram, cukura diabēta, nopietnas nieru saslimšanas gadījumā;
  • Endokrinoloģiska saslimšana, piemēram, vairogdziedzera slimība, prolaktinoma, ar pastiprinātu vīrišķo hormonu veidošanos saistīti traucējumi;
  • Ļoti liela fiziska slodze (sportistēm). Dažreiz paaugstināta fiziska slodze izraisa nepietiekamu svaru. Citreiz svars ir normāls, bet uzturvielu trūkst, jo sportistei ir paaugstinātas enerģijas prasības: gan intensīvs sports, gan liela muskuļu masa prasa papildu enerģiju;
  • Pārciestas onkoloģiskas saslimšanas. Dažreiz mēnešreizes zūd gan pašu slimību dēļ, gan saņemtās ārstēšanas dēļ (ķīmijterapija, staru terapija).

Ļoti reti meitenēm var būt pilns priekšlaicīgs olnīcu izsīkums. Iestājas agra menopauze – olnīcās vairs nav olšūnu, kuras varētu nobriest un radīt mēnešreizes. Lielākoties cēlonis tam nav zināms. Līdz ar olnīcu izsīkumu var būt arī kāda autoimūna saslimšana, piemēram, vairogdziedzera autoimūns iekaisums (tireoidīts). Reizēm iemesls ir ģenētisks – tad iespējams atklāt izmaiņas ģenētiskajās analīzēs.

Izmeklējumu apraksts

Asins analīzes, lai noteiktu dzimumhormonu līmeņus asinīs.

Ginekologa konsultācija un ginekoloģiskā ultrasonogrāfija, lai noskaidrotu iekšējo dzimumorgānu uzbūvi un izvērtētu to attīstības pakāpi.

Atsevišķos gadījumos veic papildu izmeklējumus, piemēram, magnētisko rezonansi, kariotipa noteikšanu. Brīžiem piesaista citus speciālistus (endokrinologu, psihiatru u.c.)

Ja amenoreja ir ilgstoša, ārsts var nozīmēt osteodensitometriju. Tas ir speciāls rentgenizmeklējums, kurā nosaka kaulu blīvumu.

Ārstniecība, simptomu mazināšana

Ja slimības pamatā ir svara zudums un/vai pārmērīga fiziska slodze, jāsakārto ēšanas un fizisko aktivitāšu režīms.

Ja iemesls ir priekšlaicīgs olnīcu izsīkums, tiks nozīmēta hormonus aizvietojošā terapija. Dažādiem cilvēkiem terapija var atšķirties. Informāciju par hormonu aizvietojošo terapiju var atrast šeit.

Ilgstošas amenorejas gadījumā cieš kaulu veselība. Kaulu blīvums sievietēm paaugstinās līdz 30 gadu vecumam. To nodrošina sievišķie dzimumhormoni. Ja tie nav pietiekami (kā tas ir amenorejas gadījumā), kaulu blīvums nevar adekvāti palielināties. Tā var veidoties osteoporoze – nopietna saslimšana ar kaulu trauslumu un lielu lūzumu risku. Tādēļ amenorejas periodā papildus jālieto kalcijs (1000 mg dienā) un D vitamīns (atbilstoši tā līmenim asinīs).

Izmantojot hormonālus preparātus ir iespējams iegūt mēnešreizes visām sievietēm, kurām ir dzemde. Tomēr jāņem vērā, ka, ja nav novērsts pamatcēlonis, menstruācijas atkal izzudīs pēc hormonālas terapijas atcelšanas.

Hormonu aizvietojošā terapija noteikti jāsaņem jaunām sievietēm, kurām ir priekšlaicīgs olnīcu izsīkums. Tas ir vienīgais veids, kā viņām nodrošināt normālu kaulu blīvuma palielināšanos. Sievietēm ar priekšlaicīgu olnīcu izsīkumu reizēm olnīcu darbība var pēkšņi uz laiku atjaunoties, tādēļ, ja grūtniecība nav vēlama, papildus jālieto droša kontracepcija. Tad, kad sieviete vēlēsies bērniņu, var mēģināt stimulēt olšūnas. Reizēm tas var izdoties pat tad, ja šķietami olnīcu darbība ir pilnīgi apstājusies. Var izmantot arī donores olšūnas.

Profilakse

Visus iemeslus, kas saistīti ar nepietiekamu svaru un pārmērīgu fizisko aktivitāti, var ietekmēt sakārtojot ēšanas un sporta režīmu. Īpaša uzmanība tam jāpievērš profesionālām sportistēm, dejotājām, veģetārietēm un vegānēm. Ja ir hroniska saslimšana, to nepieciešams atbilstoši ārstēt un kontrolēt.

Priekšlaicīgam olnīcu izsīkumam nav profilakses. Reizēm jau ir zināms, ka meitenei ir risks iestāties priekšlaicīgam olnīcu izsīkumam. Tā notiek, piemēram, meitenēm ar zināmām ģenētiskām saslimšanām, ar onkoloģiskām saslimšanām, kā arī gadījumos, kad kādam ģimenē ir šī saslimšana. Tādā gadījumā iespējams domāt par auglības saglabāšanas metodēm.

Saistītās ārstu specialitātes

Saistītas tēmas

Ginekoloģija

Ginekoloģija ir medicīnas nozare, kas rūpējas par sievietes reproduktīvo veselību.

Apakštēma