Pārlekt uz galveno saturu

Ginekoloģiskā ultrasonogrāfija

Izmeklējums nepieciešams, lai izvērtētu iekšējo dzimumorgānu uzbūvi, kā arī, lai pārliecinātos, ka nav attīstījusies kāda saslimšana.

Attēls
iekšējie dzimumorgāni
Izveidots: 1. novembris, 2021. gads
Atjaunots: 6. jūnijs, 2023. gads

Izmeklējums nepieciešams, lai izvērtētu iekšējo dzimumorgānu uzbūvi, kā arī, lai pārliecinātos, ka nav attīstījusies kāda saslimšana.

Ļoti reti izmeklējumu veic ievadot ginekoloģisko ultrasonogrāfijas zondi taisnajā zarnā. Tas nepieciešams gadījumā, ja, skatoties caur vēderu, nav iespējams uzzināt visu nepieciešamo, bet meitene nedzīvo dzimumdzīvi, un līdz ar to izmeklējumu nevar veikt caur maksti. Izmeklējums nav sāpīgs, bet subjektīvi var būt nepatīkamākas sajūtas. Ārsts noteikti brīdinās, ja radīsies šāda nepieciešamība un pārrunās izmeklējuma norisi, kā arī iespējas konkrētajā situācijā veikt alternatīvus izmeklējumus (piemēram, kompjūtertomogrāfiju, magnētisko rezonansi u.c.).

Kā sagatavoties vizītei

Lai kvalitatīvi varētu veikt izmeklējumu, nepieciešams ļoti pilns urīnpūslis. Ja meitene ir pietiekamā vecumā (apmēram no 5 – 6 gadiem), stundu pirms vizītes ir jāizdzer 750 – 1000 ml ūdens un nedrīkst apmeklēt tualeti. Ja bērns ir mazs vai ir citi iemesli, kādēļ urīnpūsli nav iespējams uzpildīt, arī tad izmeklējumu var veikt. Šādā situācijā, ja izmeklējumu kvalitatīvi veikt tomēr neizdosies, ārsts informēs par alternatīvām izmeklēšanas metodēm. (piemēram, kompjūtertomogrāfiju, magnētisko rezonansi u.c).

Vizītes norise

1) Transabdominālā ultrasonogrāfija

Ja meitene nav dzīvojusi dzimumdzīvi, izmeklējums notiek caur vēdera priekšējo sienu. Ārsts lūgs apgulties uz kušetes, pavilkt uz leju apģērbu līdz kaunuma kaulam (simfīzei). Uz vēdera tiks uzlikta speciāla želeja (tā parasti ir sasildīta), tad ārsts speciālu instrumentu, ultrasonogrāfijas zondi, virzīs dažādos virzienos pa vēderu.

Izmeklējuma laikā var būt nepatīkama sajūta, īpaši, ja ļoti gribas uz tualeti vai, ja ārstam stingrāk ir jāpiespiež zonde, lai labāk varētu izvērtēt iekšējos orgānus. Tomēr noteikti jāsaka, ja izmeklējums sagādā sāpes! Izmeklējums ilgst 10–15 minūtes. Uzreiz pēc tam drīkstēs apmeklēt tualeti, ja tas nepieciešams. 

2) Transvaginālā ultrasonogrāfija

Ja meitene ir dzīvojusi dzimumdzīvi, izmeklējums notiek ievadot speciālu instrumentu (ginekoloģisko ultrasonogrāfijas zondi) makstī. Ārsts lūgs novilkt bikses (ja tādas ir) un apakšbiksītes. Ja meitenei mugurā ir kleita vai svārki, tos var atstāt nenovilktus. Tad ārsts lūgs pacienti apgulties uz kušetes – uz muguras ar saliektiem ceļiem, pirms izmeklējuma uz zondes tiks uzvilkts medicīniskais prezervatīvs un uzklāta speciāla želaja. Tā parasti ir sasildīta. Zonde uzmanīgi tiks ievadīta makstī un virzīta dažādos virzienos, lai apskatītu iekšējos dzimumorgānus.

Izmeklējuma laikā var būt nepatīkama sajūta, tomēr noteikti ārstam jāsaka, ja izmeklējums sagādā sāpes. Izmeklējums ilgst līdz 10–15 minūtēm. Uzreiz pēc tam varēs apģērbties.

Kas jāievēro pēc izmeklējuma

Slēdziens par izmeklējumā konstatēto tiks izsniegts dažu minūšu laikā pēc izmeklējuma veikšanas. Ja ārstam būs nepieciešams veikt vēl kādus izmeklējumus vai atkārtotu apskati, viņš par to uzreiz informēs.

Riski

Izmeklējumam nav nekādu risku. Ultraskaņa, ar kuras palīdzību iegūst attēlu, nav kaitīga, un to drīkst izmantot jebkura vecuma bērniem un neierobežotu reižu skaitu.

Saistītās ārstu specialitātes

Tēma

Ginekoloģija

Ginekoloģija ir medicīnas nozare, kas rūpējas par sievietes reproduktīvo veselību.

Apakštēma