Pārlekt uz galveno saturu

Veidojumi olnīcās pubertātes vecumā

Veidojumi olnīcās pusaudzēm ir bieži sastopami. Funkcionāli veidojumi saistīti ar menstruālā cikla norisi.  Patoloģiski veidojumi – radušies nesaistīti ar menstruālo ciklu.

Attēls
iekšējie dzimumorgāni
Izveidots: 29. septembris, 2021. gads
Atjaunots: 6. jūnijs, 2023. gads

Būtiskākā atšķirība starp šiem veidojumiem – funkcionālie veidojumi lielākajā daļā gadījumu paši izzūd viena līdz dažu mēnešu laikā, savukārt patoloģiski veidojumi paši izzust nevar.

Funkcionāli veidojumi var būt:

  • Folikulāras cistas. Olšūnai augot, tā atrodas ar šķidrumu pildītā maisiņā (folikulā). Kad folikuls  izaug līdz noteiktam izmēram, tas plīst – notiek ovulācija. Reizēm dažādu iemeslu dēļ ovulācija nenotiek, tāpēc folikuls izaug pārāk liels (virs 3 centimetriem diametrā). Šo veidojumu sauc par folikulāru cistu;
  • Hemorāģiska cista. Kad ir notikusi ovulācija, proti, nobriedusi olšūna, tā tiek izvadīta no olnīcas. Olnīcā paliek neliela brūcīte, kurā sakrājas asins receklītis. Tā tas notiek katru mēnesi. Reizēm asinis brūcītē sakrājas vairāk un izveido cistiņu (vairāk par 3 centimetriem diametrā) ar asiņu pildījumu. To sauc par hemorāģisku cistu.

Patoloģiski veidojumi var būt:

  • Olnīcās. Tie ir dažādas uzbūves veidojumi, kuri veidojušies no dažādām šūnām, kas normāli atrodas olnīcās. Ārkārtīgi reti pusaudžu vecumā olnīcās var veidoties arī ļaundabīgi veidojumi;
  • Blakus olnīcai. To sauc par paraovariālu cistu;
  • Olvadā. Pats olvads var būt pildīts ar šķidrumu – tajā var izveidoties maisveidīgs paplašinājums. Šādu stāvokli medicīnā sauc par hydrosalpinx. Parasti tas rodas pēc iekaisuma, piemēram, seksuāli transmisīvas infekcijas vai akūta apendicīta dēļ.

Funkcionāliem veidojumiem prognoze ir ļoti, ļoti laba, tie lielākoties izzūd bez sekām. Patoloģiskiem veidojumiem prognoze ir atkarīga no veidojuma uzbūves, par to katrā situācijā individuāli runās ar ārstu.

Svarīgi! Ja ir zināms, ka ir veidojums olnīcā vai olvadā, katra sāpju epizode ir jāuztver nopietni un jāgriežas pie ārsta – ginekologa vai neatliekamās medicīniskās palīdzības nodaļā. Jāatceras, ka tieši tādēļ meitenēm ir divas olnīcas – ja viena aiziet bojā, tad otrā tik un tā var pilnvērtīgi augt un tajā nobriest olšūnas.

Simptomu apraksts

Lielākoties gan funkcionāli, gan patoloģiski veidojumi sūdzības neizraisa, tos atrod nejauši. Reizēm tomēr var būt velkošas sāpes vēdera lejasdaļā, vairāk vienā pusē. Ja veidojums ir sagriezies ap savu asi, parādās izteiktas spazmveida sāpes vēderā.

Cēloņi

Funkcionālas cistas veidojas ļoti bieži. Ja vien meitenei norit menstruācijas, šādi veidojumi var parādīties. Olvadu maisveidīgi paplašinājumi veidojas pēc iekaisumiem, piemēram, seksuāli transmisīvas infekcijas vai akūta apendicīta dēļ. Patoloģiskiem olnīcu veidojumiem nav zināmi riska faktori, kurus varētu ietekmēt.

Izmeklējumu apraksts

Pirmā izmeklēšanas metode ir ginekologa konsultācija un ginekoloģiskā ultrasonogrāfija. Reizēm, ja veidojums ir netipiska izskata, papildus nepieciešams magnētiskās rezonanses izmeklējums.

Ārstniecība, simptomu mazināšana

Funkcionāli veidojumi nav jāārstē, tie izzūd (uzsūcas) paši. Ārsts nozīmēs kontroles izmeklējumu (ginekoloģisko ultrasonogrāfiju) pēc viena vai dažiem mēnešiem. Nav jālieto hormonāli vai cita veida preparāti, lai palīdzētu funkcionāliem veidojumiem izzust. Ārsts var ieteikt kādu laiku atturēties no fiziskām aktivitātēm – parasti vienu līdz divām nedēļām. Ja funkcionāla cista izraisa diskomfortu – sāpes, velkošas sajūtas, jālieto pretsāpju līdzekļi vecumam un svaram atbilstošās devās. Ja sāpes ir stipras, noteikti jāatrādās ārstam.

Reizēm var plīst hemorāģiskas cistas. Tādā gadījumā var būt izteikta asiņošana vēdera dobumā, kas rada sāpes, nespēku, galvas reiboņus, pat ģībšanu. Šādā situācijā nepieciešama steidzama operācija (laparoskopija), kuras laikā asiņošanu aptur. Tā ir mūsdienīga operācija bez lieliem iegriezumiem. Folikulāru cistu plīsumi nav bīstami, tas ir viens no veidiem, kā cista var pati pazust.

Patoloģiskiem veidojumiem ārstēšana ir ķirurģiska, parasti laparoskopiska operācija. Operācijas laikā tiks izlobīta tikai cista, paši olnīcas, olvadu audi netiks skarti. Reizēm izlobīšana nav iespējama, tad noņem daļu olnīcas. Ļoti reti var nākties izņemt visu olnīcu. Ja olvads ir izmainīts, to parasti izņem, jo iekaisis, maisveidīgi paplašināts olvads nevar pildīt savu galveno uzdevumu – olšūnas pārvadīšanu no olnīcas uz dzemdi.

Profilakse

Patoloģiskiem veidojumiem nav iespējama profilakse. Funkcionālu veidojumu parādīšanos var novērst, lietojot kombinēto hormonālo kontracepciju. Ja funkcionālas cistas bieži rada sūdzības, kopā ar ginekologu var vienoties par šo preparātu lietošanu.

Saistītās ārstu specialitātes

Saistītas tēmas

Pubertāte

Pubertāte ir vairāku savstarpēji saistītu procesu norise bērna organismā. Tā ietver hormonu aktivācijas izmaiņas, fiziskās un psiholoģiskās attīstības aspektus, kas savukārt ietekmē sievišķo un vīrišķo sekundāro dzimumpazīmju attīstību un raksturīgo uzvedību.

Ginekoloģija

Ginekoloģija ir medicīnas nozare, kas rūpējas par sievietes reproduktīvo veselību.