Pārlekt uz galveno saturu

Lumbālpunkcija (Mugurkaula smadzeņu šķidruma paņemšana)

Lumbālpunkcija ir mugurkaula smadzeņu (cerebrospinālā) šķidruma jeb likvora paņemšana.

Attēls
lumbālpunkcija
Created: 18. janvāris, 2022. gads
Atjaunots: 25. jūnijs, 2025. gads

Parasti manipulāciju veic lokālajā anestēzijā, dažreiz izmanto vieglu sedāciju (iemidzināšanu). Mugurkaula smadzeņu šķidrumu paņem, tievu adatu ievietojot spraugā starp muguras skriemeļiem jostas rajonā zemāk par muguras smadzeņu līmeni.

Kad nepieciešams veikt lumbālpunkciju

Likvors ir šķidrums, kas apskalo muguras un galvas smadzenes. Likvora izmeklēšana nepieciešama gadījumā, ja ārstam ir aizdomas par infekciozu vai iekaisīgu galvas smadzeņu iekaisumu (encefalītu), galvas smadzeņu apvalku iekaisumu (meningītu) vai muguras smadzeņu iekaisumu (mielītu), kā arī onkoloģisku vai citu saslimšanu diagnostikai vai ārstēšanai. Dažreiz šo procedūru var izmantot arī tā saucamajai spinālai anestēzijai (atsāpināšanai). Hematoonkoloģiskiem pacientiem šīs procedūras laikā var tikt ievadīti specifiski medikamenti vēža ārstēšanai. Šo izmeklējumu visbiežāk veic uzņemšanas nodaļā, kā arī infektoloģijas, neiroloģijas, neiroķirurģijas un hematoonkoloģijas nodaļās.

Izmeklējumu nedrīkst veikt, ja ir:

  • aizdomas par paaugstinātu spiedienu galvaskausā (intrakraniāli);
  • ievērojami pazemināts trombocītu skaits asins analīzē (trombocitopēnija) vai citi asins recēšanas traucējumi;
  • lokāla infekcija punkcijas vietā.

Ārsts var lemt par galvas datortomogrāfijas vai magnētiskās rezonanses izmeklējuma veikšanas nepieciešamību pirms lumbālpunkcijas. Ārsts vienmēr izvērtē indikācijas un kontrindikācijas un lemj, vai izmeklējums ir nepieciešams un drošs konkrētajā situācijā. Pirms manipulācijas veikšanas ārsts izskaidro procedūras būtību, indikācijas, kā arī ar procedūru saistītos riskus pacientam un viņa vecākiem, jautā par iepriekš novērotām alerģijām uz medikamentiem (lidokaīnu) un iegūst pacienta un/vai viņa vecāka vai vecāku piekrišanu.

Kā sagatavoties vizītei

Parasti manipulāciju veic lokālajā anestēzijā, dažreiz izmanto vieglu sedāciju (iemidzināšanu). Pirms procedūras nepieciešama anesteziologa konsultācija.

Vizītes norise

Šo izmeklējumu visbiežāk veic uzņemšanas nodaļā, kā arī infektoloģijas, neiroloģijas, neiroķirurģijas un hematoonkoloģijas nodaļās.

 

Kas jāievēro pēc izmeklējuma

Lumbālpunkcija ir samērā droša procedūra, bet arī tai iespējami sarežģījumi. Visbiežāk pacienti sūdzas par galvassāpēm vai muguras sāpēm punkcijas vietā. Sāpes turpinās vienu vai dažas dienas.

Attēls
lumbālpunkcija

Riski

Nozīmīgi sarežģījumi ir reti, tie ietver infekciju, spinālu asinsizplūdumu, nervu saknīšu bojājumu, galvas smadzeņu ķīlēšanos (risks pie paaugstināta spiediena galvaskausā).

Saistīto diagnožu saraksts

Saistītās ārstu specialitātes

Tēma

Hematoonkoloģija

Hematoonkoloģiskās slimības ir visi audzēji, kuru ļaundabīgās šūnas ir asins šūnas vai to priekšteči – gan kaulu smadzenēs, gan citos orgānos un audos ārpus tiem.