Pārlekt uz galveno saturu

Lumbālpunkcija (Mugurkaula smadzeņu šķidruma paņemšana)

Lumbālpunkcija ir mugurkaula smadzeņu (cerebrospinālā) šķidruma jeb likvora paņemšana.

Attēls
lumbālpunkcija
Izveidots: 18. janvāris, 2022. gads
Atjaunots: 6. jūnijs, 2023. gads

Parasti manipulāciju veic lokālajā anestēzijā, dažreiz izmanto vieglu sedāciju (iemidzināšanu). Mugurkaula smadzeņu šķidrumu paņem, tievu adatu ievietojot spraugā starp muguras skriemeļiem jostas rajonā zemāk par muguras smadzeņu līmeni.

Kad nepieciešams veikt lumbālpunkciju

Likvors ir šķidrums, kas apskalo muguras un galvas smadzenes. Likvora izmeklēšana nepieciešama gadījumā, ja ārstam ir aizdomas par infekciozu vai iekaisīgu galvas smadzeņu iekaisumu (encefalītu), galvas smadzeņu apvalku iekaisumu (meningītu) vai muguras smadzeņu iekaisumu (mielītu), kā arī onkoloģisku vai citu saslimšanu diagnostikai vai ārstēšanai. Dažreiz šo procedūru var izmantot arī tā saucamajai spinālai anestēzijai (atsāpināšanai). Hematoonkoloģiskiem pacientiem šīs procedūras laikā var tikt ievadīti specifiski medikamenti vēža ārstēšanai. Šo izmeklējumu visbiežāk veic uzņemšanas nodaļā, kā arī infektoloģijas, neiroloģijas, neiroķirurģijas un hematoonkoloģijas nodaļās.

Izmeklējumu nedrīkst veikt, ja ir:

  • aizdomas par paaugstinātu spiedienu galvaskausā (intrakraniāli);
  • ievērojami pazemināts trombocītu skaits asins analīzē (trombocitopēnija) vai citi asins recēšanas traucējumi;
  • lokāla infekcija punkcijas vietā.

Ārsts var lemt par galvas datortomogrāfijas vai magnētiskās rezonanses izmeklējuma veikšanas nepieciešamību pirms lumbālpunkcijas. Ārsts vienmēr izvērtē indikācijas un kontrindikācijas un lemj, vai izmeklējums ir nepieciešams un drošs konkrētajā situācijā. Pirms manipulācijas veikšanas ārsts izskaidro procedūras būtību, indikācijas, kā arī ar procedūru saistītos riskus pacientam un viņa vecākiem, jautā par iepriekš novērotām alerģijām uz medikamentiem (lidokaīnu) un iegūst pacienta un/vai viņa vecāka vai vecāku piekrišanu.

Kā sagatavoties vizītei

Parasti manipulāciju veic lokālajā anestēzijā, dažreiz izmanto vieglu sedāciju (iemidzināšanu). Pirms procedūras nepieciešama anesteziologa konsultācija.

Vizītes norise

Šo izmeklējumu visbiežāk veic uzņemšanas nodaļā, kā arī infektoloģijas, neiroloģijas, neiroķirurģijas un hematoonkoloģijas nodaļās.

Procedūras norise

  1. Uz sterila galdiņa tiek sagatavoti nepieciešamie instrumenti: atsāpinoši medikamenti (ja nepieciešams) un šļirce ar adatu to ievadei, sterila (apstrādāta, lai iznīcinātu visas baktērijas) punkcijas adata vai adatas, sterili stobriņi likvora savākšanai, sterili cimdi ārstam, ķirurģiska maska ārstam, sterils pārklājs, spirta un joda šķīdumi ādas dezinfekcijai, sterili tamponi un citi instrumenti pēc nepieciešamības.
  2. Punkcijas vietu atrod un atzīmē pēc iegurņa kaulu augstākā punkta iztaustīšanas, to savienojuma līnijā atrodot ceturto skriemeli. Punkciju visbiežāk veic spraugā virs (L3–L4) vai zem ceturtā skriemeļa (L4–L5).
  3. Pirms manipulācijas punkcijas vietu parasti sasmērē ar speciālu atsāpinošu krēmu, kas satur lidokaīnu, virsū uzlīmē plēves veida necaurlaidīgu plāksteri, lai atsāpinošā viela labāk iesūktos mīkstajos audos. Atsāpināšanai nepieciešamas apmērām 30 minūtes. Dažreiz izmanto infiltrācijas atsāpināšanu, tas nozīmē, ka tieši pirms lumpālpunkcijas ar tievu adatiņu ievada (iešļircina) lidokaīnu saturošu šķīdumu ap plānoto punkcijas vietu. Ja bērns nevar sadarboties un nogulēt mierīgi, manipulāciju mēdz veikt vieglā miegā jeb sedācijā, piemēram, iedodot caur muti vai ievadot degunā midazolāmu.
  4. Lumbālpunkciju lielākam bērnam var veikt guļus uz sāna vai sēdus pozīcijā ar saliektu (apaļu) muguru. Maziem bērniem lumbālpunkciju veic guļus uz sāna ar saliektu (apaļu) muguru. Parasti māsiņa notur bērnu šajā pozīcijā, lai bērns neizkustētos procedūras laikā.
  5. Ārsts vēlreiz iztausta un atzīmē lumbālpunkcijas vietu. Ādu lumbālpunkcijas vietā un plašākā zonā ap to dezinficē, atkārtoti apstrādājot ar steriliem marles tupferiem jeb brūču tamponiem, kas aplieti ar joda un spirta šķīdumu. Uzliek sterilus paladziņus, veidojot tā saucamo sterilo lauku (līdzīgi kā operācijās). Ārsts uzvelk sterilos cimdus, ja ādas apstrādi veicis parastajos.  
  6.  Ārsts paņem lumbālpunkcijas adatu, pārbauda tās serdeņa novietojumu. Adatu ievada starpskriemeļu spraugas viduslīnijā ar noteiktu leņķi (15–40° atkarībā no pacienta vecuma), adatas aso galu novirzot uz galvas pusi. Adatas gareniskā ass paliek vienā līnijā ar mugurkaula asi. Adatu lēni un uzmanīgi virza dziļumā līdz specifiskai sajūtai, kas liecina, ka ir caurdurts cietais smadzeņu apvalks un adata “ieslīd” subarahnoidālajā telpā. Tad adatas serdeni izvelk, un noteikts likvora tilpums (parasti 1 ml katrā stobriņā) cauri adatai tiek ietecināts jeb iepilināts pirms tam atvērtajos sterilajos stobriņos.
  7. Ja adatas novietojums sākotnēji nav ideāls, adatu var nedaudz pavilkt atpakaļ, pamainīt tās virzienu un adatas ievietošanu atkārtot, periodiski ņemot ārā serdeni un pārliecinoties par likvora tecēšanu cauri adatai.
  8. Veselam bērnam likvors pil lēni un ir dzidrs. Infekcijas gadījumā tas var būt duļķains un pilēt ātri. Var tikt pievienota arī ierīce, kas mēra likvora spiedienu. Dažreiz var būt asiņu piemaisījums likvoram, ja adata aizskar asinsvadu.
  9. Kad likvora paraugi savākti, adatā atkal ievieto serdeni un adatu izvelk ārā, vietu piespiežot ar sterilu tupferi. Virsū punkcijas vietai uzlīmē sterilu pārsēju.
  10. Ārsts var ieteikt miera un gultas režīmu noteiktu laiku pēc lumpālpunkcijas (parasti 1–2 stundas), kā arī rekomendēt šķidruma dzeršanu. Tāpat ārsts var nozīmēt šķidrumu un pretsāpju medikamentu ievadi vēnā, ja pēc punkcijas ir galvas vai muguras sāpes. Dažreiz lielākiem bērniem un pieaugušajiem iesaka uzņemt kofeīnu saturošus dzērienus, ja pēc punkcijas ir galvassāpes.
  11. Pēc atbilžu saņemšanas ārsts paziņos pacientam un viņa vecākiem lumbālpunkcijas rezultātus un nozīmēs atbilstošu ārstēšanu, kā arī papildu izmeklējumus, ja tādi būs nepieciešami. Daļa no lumbālpunkcijas atbildēm var atnākt pāris stundu laikā pēc izmeklējuma, daļa atbilžu – pēc vairākām dienām.

Kas jāievēro pēc izmeklējuma

Lumbālpunkcija ir samērā droša procedūra, bet arī tai iespējami sarežģījumi. Visbiežāk pacienti sūdzas par galvassāpēm vai muguras sāpēm punkcijas vietā; sāpes turpinās vienu vai dažas dienas.

Riski

Nozīmīgi sarežģījumi ir reti, tie ietver infekciju, spinālu asinsizplūdumu, nervu saknīšu bojājumu, galvas smadzeņu ķīlēšanos (risks pie paaugstināta spiediena galvaskausā).

Saistīto diagnožu saraksts

Saistītās ārstu specialitātes

Tēma

Hematoonkoloģija

Hematoonkoloģiskās slimības ir visi audzēji, kuru ļaundabīgās šūnas ir asins šūnas vai to priekšteči – gan kaulu smadzenēs, gan citos orgānos un audos ārpus tiem.