Pārlekt uz galveno saturu

Pārtikas provokācijas tests

Pārtikas provokācijas tests ir vienīgais tests, ar kura palīdzību var apstiprināt vai izslēgt pārtikas alerģiju.

Attēls
pārtikas alerģija
Izveidots: 7. janvāris, 2022. gads
Atjaunots: 16. maijs, 2023. gads

Pozitīvi ādas testi un specifisku IgE antivielu atrašana asinīs ne vienmēr nozīmē, ka bērns nevar lietot konkrēto pārtikas produktu, turklāt šie testi var saglabāties pozitīvi vēl ilgstoši pēc tam, kad bērna organisms jau spēj uzturā lietot pārtikas produktu bez simptomu parādīšanās.

Atkarībā no pacienta vecuma, simptomiem, kā arī psiholoģisko reakciju iespējamības bērnam vai vecākiem, var veikt atvērtu vai dubultaklu placebo kontrolētu pārtikas provokācijas testu:

  • atvērta provokācijas testa laikā pacients, likumīgais bērna aizbildnis, māsiņa un ārsts zina, kāds produkts bērnam tiek dots. Šis tests notiek vienas dienas laikā.
  • dubultakls placebo kontrolēts provokācijas tests notiek vismaz divās atsevišķās dienās ar apmēram nedēļas intervālu. Abās testa norises dienās pacients saņem garšas, smaržas un izskata ziņā identiskus pārtikas produktus, taču vienā reizē tajā ir paslēpts testējamais produkts, otrā reizē nav. Šī testa norisi kontrolē uztura speciālists, tādējādi par to, kurā reizē tiek pievienots testējamais produkts, nezina ne pacients, ne likumīgais aizbildnis, ne māsiņa, ne atbildīgais ārsts. Šādu testu biežāk izvēlas bērniem ar subjektīviem un/vai vēlīniem simptomiem (piemēram, ar sāpēm vēderā vai niezi pēc kāda produkta lietošanas, atopisko dermatītu, aizcietējumiem), gadījumos, kad bērnam vai bērna vecākiem iespējamas psiholoģiskas reakcijas (piemēram, bailes lietot kādu pārtikas produktu vai pārliecība, ka šis produkts noteikti izsauks simptomus), kā arī pētījumiem.

Kā sagatavoties vizītei

  1. Ne mazāk kā četras nedēļas pirms plānotā provokācijas testa jāievēro eliminācijas diēta, no uztura izslēdzot aizdomās turamo pārtikas produktu;
  2. nedrīkst būt slimības uzliesmojums. Ja tāds ir, ārsts testu var pārcelt uz citu dienu;
  3. piecas dienas pirms plānotā provokācijas testa nedrīkst lietot medikamentus, kas var ietekmēt testa ticamību, piemēram, antihistamīna līdzekļus, antileikotriēnu antagonistus, H2 blokatorus, sistēmiskos glikokortikoīdus un citus;
  4. uz testu jāierodas tukšā dūšā.

 

Vizītes norise

Pirms testa veikšanas ārsts vēlreiz rūpīgi izvērtē anamnēzi un veic bērna izmeklēšanu, izdara ādas dūriena testu ar aizdomās turamo pārtikas produktu, atsevišķos gadījumos var paņemt asins analīzes un ievietot katetru.

Provokācijas testa laikā māsiņa dod ļoti mazu “pārbaudāmā” produkta devu, to pakāpeniski kāpinot, līdz sasniegta deva, kas bērnam būtu jāsaņem ēdienreizes laikā.

Izmeklējuma laikā, saskaņojot ar ārstu, drīkst padzerties un papildus uzņemt pārtikas produktus, pret kuriem līdz šim nav novērotas alerģiskas reakcijas. Visu izmeklējuma laiku tiek izvērtēti pacienta vitālie rādītāji (arteriālais asinsspiediens, pulss, elpošana, skābekļa daudzums asinīs) un klīniskās pazīmes, kas varētu liecināt par alerģiskas reakcijas sākšanos. Testu nekavējoties pārtrauc, ja parādās pirmās alerģijas izpausmes, un sniedz neatliekamo palīdzību, ja tāda nepieciešama! Pārtikas provokācijas testa laikā dzīvībai bīstamas reakcijas biežāk novēro pacientiem, kuriem anamnēzē jau bijušas šādas reakcijas, pacientiem ar augstiem specifisko IgE vai ādas dūriena testa rezultātiem, kā arī pacientiem, kuriem bijusi ilgstoša pārtikas produkta eliminācijas diēta. Lai maksimāli novērstu šādu reakciju iespējamību, pirms pacienta nosūtīšanas uz pārtikas provokācijas testu atbildīgais ārsts jau iespēju robežās ir izvērtējis iespējamos riskus, testu sāk ar ļoti mazām testējamā produkta devām, kā arī pirms testa uzsākšanas savlaicīgi sagatavo nepieciešamos medikamentus akūtu reakciju ārstēšanai.

Pēc tam, kad saņemtas visas testējamā pārtikas produkta devas, bērnam vismaz divas stundas jāatrodas medicīnas personāla uzraudzībā, lai izvērtētu un novērstu akūtas reakcijas, kuras visbiežāk izpaužas tieši šajā periodā. Ja testa vai novērošanas laikā parādās simptomi, uzturēšanās laiks dienas stacionārā pagarinās, nepieciešamības gadījumā bērnu stacionē.

Atkarībā no pārtikas provokācijas testa rezultātiem ārsts sniedz norādījumus par tālāko taktiku.

Saistīto diagnožu saraksts

Saistītās ārstu specialitātes

Tēma

Alerģijas

Alerģija ir pastiprināta cilvēka imūnsistēmas reakcija uz citādi nekaitīgiem vides faktoriem jeb alergēniem.