Pārlekt uz galveno saturu

Ultrasonogrāfija

Ultrasonogrāfija (USG) ir droša, nekaitīga un nesāpīga izmeklēšanas metode, kurā pacienta orgānu vai ķermeņa daļu attēlu iegūšanai izmanto ultraskaņas viļņus.

Attēls
Ultrasonogrāfijas iekārta
Izveidots: 24. septembris, 2021. gads
Atjaunots: 14. septembris, 2023. gads

Ultrasonogrāfijas iekārtas kamera ir zonde jeb tā saucamā „galviņa”, ko novieto tieši uz ādas. Šī zonde raida ultraskaņas viļņus, kas atstarojas no ķermeņa orgāniem un ekrānā veido attēlu. Izmeklējuma laikā uz ādas uzsmērē speciālu želeju, kas uzlabo ultraskaņas pārvadīšanu.

Kādēļ USG izmeklējums nepieciešams?

Bērniem ultrasonogrāfija ir visplašāk pielietotā metode dažādu ķermeņa audu izvērtēšanai. Šo izmeklējumu nozīmē, lai iegūtu vairāk informācijas par pacienta audiem un orgāniem, to formu, kontūrām, izmēriem un struktūru, kā arī citiem aspektiem, kas palīdz ārstam plānot bērnam vispiemērotāko ārstēšanu.

Kādu informāciju sniedz USG izmeklējums?

Vēdera dobuma USG sniedz informāciju par aknu, žultspūšļa, aizkuņģa dziedzera, liesas, nieru un urīnpūšļa lokalizāciju jeb atrašanās vietu, izskatu un patoloģijām.

Attēls
Vēdera dobuma USG

Nieru un urīnceļu USG – informāciju par nieru un urīnpūšļa atrašanās vietu, izskatu un patoloģijām,  kakla USG – informāciju par vairogdziedzera, epitēlijķermenīšu, kakla limfmezglu un mīksto audu patoloģijām.

Attēls
Vairogdziedzera USG

Gūžu locītavu USG zīdaiņiem ļauj izvērtēt un izmērīt zīdaiņa gūžu locītavas, lai savlaicīgi konstatētu iespējamas patoloģijas.

Attēls
Gūžu locītavas USG

Kaulu, locītavu un muskuļu sistēmas USG sniedz informāciju par locītavām un muskuļiem, kā arī noteiktos gadījumos kaulu virsmām un to struktūru.

Attēls
Locītavas USG

Mīksto audu USG sniedz informāciju par sēkliniekiem, ādas, zemādas, muskuļu audiem, kā arī dažādu veidojumu un limfmezglu struktūru.

Attēls
Mīksto audu USG

Iegurņa USG sniedz informāciju par dzemdi un olnīcām, bet asinsvadu USG (doplerogrāfija) – par kakla, vēdera dobuma, nieru, roku un kāju asinsvadiem.

Attēls
Ultrasonogrāfija kakla asinsvadiem

Neirosonogrāfija (NSG) – sniedz informāciju par zīdaiņa galvas smadzeņu struktūru un iespējamām patoloģijām. Šo izmeklējumu iespējams veikt, kamēr nav slēdzies lielais avotiņš.

Attēls
Neirosonogrāfija

Kad nedrīkst veikt USG izmeklējumu?

Situāciju, kad medicīnisku iemeslu dēļ nedrīkst veikt USG izmeklējumu, praktiski nav.

  Kā sagatavoties vizītei

  Pastāstiet bērnam par paredzamo izmeklējumu, izskaidrojiet, kas notiks un kādēļ izmeklējums ir svarīgs. Ļoti svarīgi paskaidrot bērnam, ka izmeklēšana nav sāpīga vai nepatīkama. Daudzi bērni kļūst nemierīgi, tāpēc svarīgi paskaidrot, ka, mierīgi guļot, izmeklēšana notiks ātrāk. Vēl svarīgi paskaidrot, ka izmeklēšanas laikā telpa būs aptumšota, bet jūs būsiet blakus.

  Dažos gadījumos pirms izmeklējuma nepieciešami speciāli ēšanas un dzirdināšanas ieteikumi!

  Pirms vēdera dobuma orgānu izmeklējuma: bērns nedrīkst ēst un dzert (izņemot ūdeni) 3–4 stundas pirms izmeklējuma. Ja nepieciešams lietot kādus medikamentus, tad var uzdzert ūdeni.

  Pirms nieru un urīnceļu izmeklējuma: pirms izmeklējuma bērns drīkst ēst un dzert, bet jāizvairās no gāzes izraisošu ēdienu un dzērienu lietošanas uzturā 24 stundas pirms izmeklējuma. Uz izmeklējumu ļoti vēlams ierasties ar pilnu urīnpūsli, jo tad diagnostiskās informācijas būs vairāk un tā būs vērtīgāka.

  Pirms vēdera dobuma orgānu un nieru artēriju doplerogrāfijas izmeklējuma: bērns nedrīkst ēst un dzert (izņemot ūdeni) 3–4 stundas pirms izmeklējuma. Ja nepieciešams lietot kādus medikamentus, tad var uzdzert ūdeni.

  Pirms iegurņa orgānu izmeklējuma: izmeklēšanai nepieciešams pilns urīnpūslis, tādēļ 1–1,5 stundu pirms izmeklēšanas dodiet bērnam dzert daudz šķidruma. Svarīgi, lai viss šķidrums būtu izdzerts vismaz pusstundu pirms vizītes. Iztukšot urīnpūsli varēs uzreiz pēc izmeklējuma.

  Zīdaiņa gūžu locītavu izmeklējums Pabaroti bērni ar sausām autiņbiksītēm izmeklēšanu panes vieglāk.

  Kas jāņem līdzi, dodoties uz USG izmeklējumu

  • personu apliecinošs dokuments vecākiem un dzimšanas apliecība bērnam;
  • nosūtījums no jebkura ārsta, kurš ir līgumattiecībās ar Nacionālo veselības dienestu;
  • obligāti līdzi jāņem iepriekšējo radioloģisko izmeklējumu rezultāti, tostarp attēli, analīžu dati un slimnīcas izraksti, ja tādi ir.

  Pacientam ieteicams ģērbties viegli novelkamās, ērtās drēbēs.

  Vizītes norise

  Izmeklējuma laikā vecāki drīkst atrasties kopā ar bērnu. Pēc tam, kad pacients ir apgūlies uz izmeklējuma galda, ārsts uzziedīs nelielu daudzumu gela uz izmeklējamā ķermeņa rajona un ar speciālu ultrasonogrāfijas zondi veiks izmeklējumu.

  Atkarībā no noskaidrojamā jautājuma, izmeklējums parasti ilgst 10–30 minūtes. Katrā ultrasonogrāfijas kabinetā izveidota tāda vide, lai novērstu bērna uzmanību no procedūras un mazinātu satraukumu. Tā kā izmeklējums ir viegli panesams un nav garš, anestēzija parasti nav nepieciešama.

  Kad USG izmeklējumu veic anestēzijā?

  Ja informācija, ko varētu iegūt izmeklējumā, ir būtiska, izmeklējums ir garš, bērns tam pretojas vai nespēj mierīgi nogulēt, tad izmeklējumu veic anestēzijā. Šādus pacientus pirms izmeklējuma veikšanas uzņem dienas stacionārā.

  Kas jāievēro pēc izmeklējuma

  Ja izmeklējumā neizmanto anestēziju, pacientam nav jāievēro īpašs režīms.

  Riski

  Izmeklējumā netiek pielietots jonizējošais starojums, tādēļ tas ir nekaitīgs.

  Saistītās ārstu specialitātes

  Tēma

  Hematoonkoloģija

  Hematoonkoloģiskās slimības ir visi audzēji, kuru ļaundabīgās šūnas ir asins šūnas vai to priekšteči – gan kaulu smadzenēs, gan citos orgānos un audos ārpus tiem.

  Onkoloģija

  Onkoloģija medicīnas nozare, kas nodarbojas ar ļaundabīgu un labdabīgu veidojumu jeb audzēju pētniecību, identificēšanu un ārstēšanu.