Pārlekt uz galveno saturu

Ultrasonogrāfija

Ultrasonogrāfija (USG) ir droša, nekaitīga un nesāpīga izmeklēšanas metode, kurā pacienta orgānu vai ķermeņa daļu attēlu iegūšanai izmanto ultraskaņas viļņus.

Attēls
Ultrasonogrāfijas iekārta
Created: 24. septembris, 2021. gads
Atjaunots: 9. aprīlis, 2025. gads

Ultrasonogrāfijas iekārtas kamera ir zonde jeb tā saucamā „galviņa”, ko novieto tieši uz ādas. Šī zonde raida ultraskaņas viļņus, kas atstarojas no ķermeņa orgāniem un ekrānā veido attēlu. Izmeklējuma laikā uz ādas uzsmērē speciālu želeju, kas uzlabo ultraskaņas pārvadīšanu.

Kādēļ USG izmeklējums nepieciešams?

Bērniem ultrasonogrāfija ir visplašāk pielietotā metode dažādu ķermeņa audu izvērtēšanai. Šo izmeklējumu nozīmē, lai iegūtu vairāk informācijas par pacienta audiem un orgāniem, to formu, kontūrām, izmēriem un struktūru, kā arī citiem aspektiem, kas palīdz ārstam plānot bērnam vispiemērotāko ārstēšanu.

Kādu informāciju sniedz USG izmeklējums?

  • Kakla USG – informāciju par vairogdziedzera, epitēlijķermenīšu, kakla limfmezglu un mīksto audu patoloģijām.
  • Asinsvadu USG (doplerogrāfija) – informāciju par kakla, vēdera dobuma, nieru, roku un kāju asinsvadiem
  • Vēdera dobuma USG sniedz informāciju par aknu, žultspūšļa, aizkuņģa dziedzera, liesas, nieru un urīnpūšļa lokalizāciju jeb atrašanās vietu, izskatu un patoloģijām.
Attēls
Vēdera dobuma USG
  • Nieru un urīnceļu USG – informāciju par nieru un urīnpūšļa atrašanās vietu, izskatu un patoloģijām,  kakla USG – informāciju par vairogdziedzera, epitēlijķermenīšu, kakla limfmezglu un mīksto audu patoloģijām.
Attēls
Vairogdziedzera USG
  • Gūžu locītavu USG zīdaiņiem ļauj izvērtēt un izmērīt zīdaiņa gūžu locītavas, lai savlaicīgi konstatētu iespējamas patoloģijas.
Attēls
Gūžu locītavas USG
  • Kaulu, locītavu un muskuļu sistēmas USG sniedz informāciju par locītavām un muskuļiem, kā arī noteiktos gadījumos kaulu virsmām un to struktūru.
Attēls
Locītavas USG
  • Mīksto audu USG sniedz informāciju par sēkliniekiem, ādas, zemādas, muskuļu audiem, kā arī dažādu veidojumu un limfmezglu struktūru.
Attēls
Mīksto audu USG
  • Iegurņa USG sniedz informāciju par dzemdi un olnīcām, bet asinsvadu USG (doplerogrāfija) – par kakla, vēdera dobuma, nieru, roku un kāju asinsvadiem.
Attēls
Ultrasonogrāfija kakla asinsvadiem
  • Neirosonogrāfija (NSG) – sniedz informāciju par zīdaiņa galvas smadzeņu struktūru un iespējamām patoloģijām. Šo izmeklējumu iespējams veikt, kamēr nav slēdzies lielais avotiņš.
Attēls
Neirosonogrāfija

USG ar kontrastvielas ievadi tiek veikta tad, ja USG vai citos radioloģiskajos izmeklējumos ir konstatēta atrade (piemēram, veidojums vai urīnizvadsistēmas paplašināšanās), kas prasa tālāku precizējošu diagnostiku.

Kad nedrīkst veikt USG izmeklējumu?

Situāciju, kad medicīnisku iemeslu dēļ nedrīkst veikt USG izmeklējumu, praktiski nav.

    Kā sagatavoties vizītei

    Pastāstiet bērnam par paredzamo izmeklējumu, izskaidrojiet, kas notiks un kādēļ izmeklējums ir svarīgs. Ļoti svarīgi paskaidrot bērnam, ka izmeklēšana nav sāpīga vai nepatīkama. Daudzi bērni kļūst nemierīgi, tāpēc svarīgi paskaidrot, ka, mierīgi guļot, izmeklēšana notiks ātrāk. Vēl svarīgi paskaidrot, ka izmeklēšanas laikā telpa būs aptumšota, bet jūs būsiet blakus.

    Dažos gadījumos pirms izmeklējuma nepieciešami speciāli ēšanas un dzirdināšanas ieteikumi!

    Pirms vēdera dobuma orgānu izmeklējuma: bērns nedrīkst ēst un dzert (izņemot ūdeni) 3–4 stundas pirms izmeklējuma. Ja nepieciešams lietot kādus medikamentus, tad var uzdzert ūdeni.

    Pirms nieru un urīnceļu izmeklējuma: pirms izmeklējuma bērns drīkst ēst un dzert, bet jāizvairās no gāzes izraisošu ēdienu un dzērienu lietošanas uzturā 24 stundas pirms izmeklējuma. Uz izmeklējumu jāierodas ierasties ar pilnu urīnpūsli.

    Pirms vēdera dobuma orgānu un nieru artēriju doplerogrāfijas izmeklējuma: bērns nedrīkst ēst un dzert (izņemot ūdeni) 3–4 stundas pirms izmeklējuma. Ja nepieciešams lietot kādus medikamentus, tad var uzdzert ūdeni.

    Pirms iegurņa orgānu izmeklējuma: izmeklēšanai nepieciešams pilns urīnpūslis, tādēļ 1–1,5 stundu pirms izmeklēšanas dodiet bērnam dzert daudz šķidruma. Svarīgi, lai viss šķidrums būtu izdzerts vismaz pusstundu pirms vizītes. Iztukšot urīnpūsli varēs uzreiz pēc izmeklējuma.

    Zīdaiņa gūžu locītavu izmeklējums Pabaroti bērni ar sausām autiņbiksītēm izmeklēšanu panes vieglāk.

    USG izmeklējums ar kontrastvielas ievadi Īpaša sagatavošanās nav nepieciešama. Pirms izmeklējuma pacientam vēnā būs nepieciešams ievadīt katetru. Plānojot USG izmeklējumu ar kontrastvielas ievadi, medicīniskais personāls vienosies ar Jums, kad un kur notiks katetra ievade.

    Kas jāņem līdzi, dodoties uz USG izmeklējumu

    • personu apliecinošs dokuments vecākiem un dzimšanas apliecība bērnam;
    • nosūtījums no jebkura ārsta, kurš ir līgumattiecībās ar Nacionālo veselības dienestu;
    • obligāti līdzi jāņem iepriekšējo radioloģisko izmeklējumu rezultāti, tostarp attēli, analīžu dati un slimnīcas izraksti, ja tādi ir.

    Pacientam ieteicams ģērbties viegli novelkamās, ērtās drēbēs.

    Vizītes norise

    Izmeklējuma laikā vecāki drīkst atrasties kopā ar bērnu. Pēc tam, kad pacients ir apgūlies uz izmeklējuma galda, ārsts uzziedīs nelielu daudzumu gela uz izmeklējamā ķermeņa rajona un ar speciālu ultrasonogrāfijas zondi veiks izmeklējumu.

    Atkarībā no noskaidrojamā jautājuma, izmeklējums parasti ilgst 10–30 minūtes. Katrā ultrasonogrāfijas kabinetā izveidota tāda vide, lai novērstu bērna uzmanību no procedūras un mazinātu satraukumu. Tā kā izmeklējums ir viegli panesams un nav garš, anestēzija parasti nav nepieciešama.

    Kad USG izmeklējumu veic anestēzijā?

    Ja informācija, ko varētu iegūt izmeklējumā, ir būtiska, izmeklējums ir garš, bērns tam pretojas vai nespēj mierīgi nogulēt, tad izmeklējumu veic anestēzijā. Šādus pacientus pirms izmeklējuma veikšanas uzņem dienas stacionārā.

    Kas jāievēro pēc izmeklējuma

    Ja izmeklējumā neizmanto anestēziju, pacientam nav jāievēro īpašs režīms.

    Riski

    Izmeklējumā netiek pielietots jonizējošais starojums, tādēļ tas ir nekaitīgs.

    Saistīto simptomu saraksts

    Saistīto diagnožu saraksts

    Saistītās ārstu specialitātes

    Tēma

    Hematoonkoloģija

    Hematoonkoloģiskās slimības ir visi audzēji, kuru ļaundabīgās šūnas ir asins šūnas vai to priekšteči – gan kaulu smadzenēs, gan citos orgānos un audos ārpus tiem.

    Onkoloģija

    Onkoloģija medicīnas nozare, kas nodarbojas ar ļaundabīgu un labdabīgu veidojumu jeb audzēju pētniecību, identificēšanu un ārstēšanu.

    Reimatoloģija

    Medicīnas nozare, kas saistīta galvenokārt ar kaulu, muskuļu un locītavu slimībām.