Pārlekt uz galveno saturu

Caureja jeb šķidra vēderizeja

Caureja ir šķidra, ūdeņaina vēdera izeja, biežāka nekā ierasts ikdienā.

Attēls
caureja
Izveidots: 8. novembris, 2021. gads
Atjaunots: 5. februāris, 2024. gads

Caureja visbiežāk ilgst vien dažas dienas, taču, ja tā turpinās ilgāk par 14 dienām, nepieciešama papildu izmeklēšana. Var būt vērojami arī citi simptomi, piemēram, vemšana, slikta dūša, sāpes vēderā.

Biežākie iemesli

Šķidrai vēdera izejai ir dažādi iespējamie cēloņi.

Tā var signalizēt par pārtikas produktu nepanesībām un alerģijām (t.sk. laktozes nepanesību), parazitārām infekcijām, kuņģa un zarnu trakta slimībām (piemēram, gastroenterītu jeb kuņģa un tievās zarnas iekaisumu, enterokolītu jeb vienlaicīgu tievās un resnās zarnas iekaisumu (šīs saslimšanas ierosina virkne dažādu vīrusu un baktēriju), arī iekaisīgām zarnu slimībām un kairināto zarnu sindromu).

Mazākiem bērniem šķidra vēdera izeja var būt arī citu infekcijas slimību gadījumā, piemēram, urīnceļu infekcijas gadījumā.

Bērnam var būt caureja arī antibiotiku lietošanas gadījumā vai tad, ja ikdienas uzturā tiek lietoti pārāk daudzi produkti ar saldinātājiem.

Ārstniecība, simptomu mazināšana

Lai uzlabotu bērna pašsajūtu un mazinātu simptomus, dodiet bērnam šķidrumu - bieži, bet mazām porcijām (var pielietot dažādas metodes, kas mazākus bērnus var motivēt uzņemt pietiekami daudz šķirduma, piemēram, dot dzert ar karotīti, salmiņu u.c.).

Atkārtotas vemšanas gadījumā 30-40 minūtes nedodiet ne ēst, ne dzert, pēc tam pamazām atsāciet šķidruma došanu.

Lai mazinātu caureju, pēc ārsta norādījumiem un vecumam/svaram atbilstošās devās dodiet bērnam Smecta vai Hidrasec.

Ja bērnam ir drudzis, dodiet viņam temperatūru mazinošus medikamentus vecumam un svaram atbilstošās devās (ibuprofēns 10 mg/kg vai paracetamols 15 mg/kg).

Profilakse

Lai izvairītos no caurejas, ikdienā jāievēro higiēnas pasākumi - jāseko rūpīgai roku un virsmu higiēnai, svaigi augļi un dārzeņi pirms lietošanas uzturā ir jāmazgā tekošā ūdenī, jāglabā atbilstošos iepakojumos un ir jāseko līdzi to derīguma termiņam. Uzturā ieteicams lietot pasterizētus piena produktus, zivju un gaļas produkti jāpagatavo rūpīgi.

Dodoties garākos izbraukumos vai ceļojumos, jāievēro pārtikas produktu glabāšanas rekomendācijas un jāseko to bojāšanās pazīmēm. Jāizmanto fasēti dzērieni un nedrīkst dzert vai lietot pārtikas pagatavošanā ūdeni no nezināmām ūdenstilpnēm.

Jāveic vakcinācija pret rotavīrusu (pēc Bērnu vakcinācijas kalendāra).

Kad jāvēršas pie ārsta

  1. Ja caurejas apjoms ir ļoti liels, masas ir ūdeņainas;
  2. sāpes vēderā, asins piejaukums fēču masām;
  3. drudzis (temperatūra virs 38 ℃), kas nemazinās, lietojot temperatūru mazinošas zāles bērna vecumam un svaram atbilstošās devās;
  4. bērns ir apātisks vai miegains;
  5. raud bez asarām, sausa mute un lūpas, nav čurājis vairāk nekā sešas stundas;
  6. milzīgas, neremdināmas slāpes;
  7. zīdaiņiem – iekritis lielais avotiņš.

Saistītās ārstu specialitātes

Informatīvie materiāli