Pārlekt uz galveno saturu

Drudzis un paaugstināta ķermeņa temperatūra

Par drudzi tiek uzskatīta ķermeņa temperatūra, kas augstāka par 38°C

Attēls
drudzis bērnam
Created: 25. septembris, 2021. gads
Atjaunots: 22. februāris, 2024. gads

​Drudzis pats par sevi nav slimība, bet gan pazīme, kas visbiežāk liecina par organisma cīņu ar infekciju. Saslimšanas laikā tas ir diezgan bieža parādība.

Par paaugstinātu temperatūru bērnam var liecināt: karstāka āda, svīšana, vaigu apsārtums.

Ja ir sajūta, ka bērnam ir paaugstināta ķermeņa temperatūra, to nepieciešams izmērīt. Aptiekās pieejami gan spirta, gan digitālie termometri, kuri lietojami atbilstoši instrukcijai. Pirms temperatūras mērīšanas jāpārliecinās, ka bērns neatrodas ļoti siļtā telpā vai bļakus kādam siltam objektam, piemēram, termoforam, kā arī temperatūru nebūtu ieteicams mērīt uzreiz pēc vannas vai dušas.

 ! Ja bērnam līdz 1 mēneša vecumam ir paaugstināta temperatūra, nekavējoties jāizsauc Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests (zvanot pa tātruni 112).

! Ja bērnam no 1 līdz 3 mēnešu vecumam ir drudzis, nekavējoties jāsazinās ar ģimenes ārstu, ja tas nav iespējams, jāizsauc Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests.

Bērnu slimnīcas speciālistu lekcija par drudzi bērnam. Kā to atpazīt, kā rīkoties un kur vērsties, ja mazais saslimis.

 

    Biežākie iemesli

    Lielākajā daļā gadījumu drudža iemesls ir vīrusu infekcijas, piemēram, saaukstēšanās, no kurām bērni parasti atveseļojas mājās dažu dienu laikā. Šajā gadījumā nepieciešams gādāt par pietiekamu šķidruma uzņemšanu un nepatīkamo simptomu – piemēram, galvassāpju un noguruma – mazināšanu, piemēram, galvassāpju, noguruma.

    Retākos gadījumos drudzis var liecināt par smagas norises bakteriālām infekcijām, kuru gadījumā ārsts nozīmē antibakteriālu terapiju.

    Īslaicīgi temperatūra var paaugstināties (pat virs 38 °C) arī pēc profilaktiskajām vakcīnām. Šajā gadījumā drudzis liecina nevis par infekciju, bet gan par aktīvu bērna imūnsistēmas darbību un antivielu veidošanos, kas ir vakcīnas mērķis.

    Saistīto diagnožu saraksts

    Ārstniecība, simptomu mazināšana

    Konstatējot bērnam paaugstinātu temperatūru, pat ja tā ir nedaudz pāri 38 °C, tas nenozīmē, ka tā uzreiz jācenšas mazināt. Būtiski ir izvērtēt bērna pašsajūtu. Ja drudzis bērnam neizraisa izteiktu diskomfortu, tad temperatūru mazinošus medikamentus bērnam var nedot. Paaugstināta ķermeņa temperatūra jāārstē tikai tad, ja tā rada bērnam diskomfortu (visbiežāk t > 39 °C vai pat augstāka).

    Bērniem līdz 3 mēnešu vecumam nerekomendē lietot temperatūru pazeminošus līdzekļus bez ārsta konsultācijas, jo drudzis šajā vecumā var būt vienīgā smagas bakteriālas infekcijas pazīme.

    Temperatūras pazemināšanai lieto:

    1. paracetamolu (vecākiem labāk zināms kā Paracetamol, Panadolvai Efferalgan);
    2. ibuprofēnu (zināms kā Nurofen, Ibumetin, Brufen, lbufe, lbugard) saturošus medikamentus svecītes, suspensijas vai tabletes veidā.

    Šo medikamentu devu aprēķina atkarībā no bērna ķermeņa masas (kg).

    Bērna vecumam un svaram atbilstoša deva ir norādīta katra medikamenta lietošanas instrukcijā. Instrukcija vienmēr rūpīgi jāizlasa, arī tad, ja medikaments lietots pirms kāda laika, jo ir iespējams, ka kopš iepriekšējās lietošanas reizes ir mainījies bērna svars un vecums. Taču jāņem vērā, ka viena vecuma bērni var būt ar dažādu ķermeņa masu, tādēļ precīzāka ir medikamenta devas aprēķināšana pēc konkrētā bērna ķermeņa masas. Nereti tieši bērna masai neatbilstošu temperatūru pazeminošu līdzekļu devu lietošana ir iemesls tam, ka neizdodas pietiekami efektīvi pazemināt augstu temperatūru un jāmeklē mediķu palīdzība.

    SVARĪGI!

    1. Nedrīkst lietot vienlaicīgi (vienā došanas reizē) dažādus temperatūru pazeminošus medikamentus! Dažādu medikamentu došana pamīšus pieļaujama tikai tad, ja bērnam saglabājas diskomforts vai vēl nav pagājis noteiktais laika intervāls starp pieļaujamām divām viena medikamenta devām.
    2. Svarīgi ir nogaidīt vismaz 30-40 minūtes pēc medikamenta lietošanas, lai novērtētu tā iedarbību.
    3. Nav nepieciešams pazemināt temperatūru līdz normālai (36,6 °C). Paaugstinātas temperatūras pazemināšanās par vienu grādu ir uzlūkojama kā labs efekts.
    4. Lai nepārsniegtu pieļaujamo medikamenta devu, jāpievērš uzmanība, vai citi medikamenti, kurus dod bērnam, arī nesatur paracetamolu vai ibuprofēnu!
    5. Nekādā gadījumā mājas apstākļos nelietojiet aspirīnu bērniem līdz 18 gadu vecumam!
    6. Temperatūru mazinošie medikamenti nenovērš drudža krampjus, tāpēc zāles nav nepieciešams dot tikai šī iemesla dēļ.

    Ieteikumi, aprūpējot bērnu ar drudzi

    Aprūpējot mājās bērnu ar drudzi, vēlams:

    • nodrošināt optimālu apkārtējās vides temperatūru;
    • bērnam uzvilkt vieglu un elpojošu apģērbu;
    • bērnu saģērbt un sasegt ne pārāk biezi, ne arī pārāk plāni.

    Bērniem tieši temperatūras paaugstināšanās laikā var būt vērojamas dažādas reakcijas, piemēram, aukstas plaukstas un pēdas; šādā gadījumā bērns jutīsies labāk zem siltas segas. Kad temperatūra ir paaugstinājusies, rokas un kājas kļūst karstas, tad bērnu var atsegt.

    Bērnam var piedāvāt uzlikt mitrus apliekamos istabas temperatūrā uz pieres. Nevajadzētu izmantot aukstus apliekamos, jo lielais kontrasts starp bērna ķermeņa temperatūru un apliekamajiem pastiprinās bērna diskomfortu.

    Arī bērna likšana aukstā ūdenī, kā arī norīvēšana ar aukstu ūdeni netiek ieteikta.

    Nevajadzētu bērna ādu norīvēt ar alkoholu vai spirtu, jo neliels tā daudzums var uzsūkties caur bērna ādu un toksiski iedarboties uz nervu sistēmu.

    Bērna stāvokļa pasliktināšanās gadījumā sazinieties ar savu ģimenes ārstu vai izsauciet Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestu, zvanot 113!

    Drudža fobija

    Termins "drudža fobija” apzīmē bailes, kas ir daudziem vecākiem, ka paaugstināta ķermeņa temperatūra kaitē viņu bērnam. Drudža fobija ir iemesls daudziem Neatliekamās medicīnas palīdzības dienesta (NMPD) izsaukumiem un slimnīcu Neatliekamās medicīniskās palīdzības nodaļu apmeklējumiem. Drudža fobijai nevajadzētu veicināt temperatūru mazinošu līdzekļu lietošanu bērniem ar paaugstinātu temperatūru, kuriem temperatūra neizraisa diskomfortu.

    Kad bērns saslimis, vecākiem jāatceras, ka:

    • drudzis ir normāla imūnās sistēmas reakcija, lai cīnītos ar infekcijas izraisītāju;
    • ķermeņa temperatūra līdz 39 °C parasti bērniem neizraisa lielu diskomfortu un pat palīdz ātrāk izveseļoties;
    • paaugstināta ķermeņa temperatūra jāārstē tikai tad, ja tā rada bērnam diskomfortu (visbiežāk t>39 °C vai pat augstāka);
    • drudzis,kas saistīts ar infekciju slimību, neizraisa smadzeņu vai citu ķermeņa orgānu bojājumu;
    • nelietojot temperatūru samazinošus līdzekļus, ķermeņa temperatūra infekciju slimību laikā visbiežāk nepalielinās vairāk par 40 °C;
    • dažas vīrusa saslimšanas izpaužas ar augstām temperatūrām, kas slikti mazinās pēc temperatūru mazinošu medikamentu lietošanas; ķermeņa temperatūras laba vai vāja mazināšanās pēc temperatūru mazinošu līdzekļu lietošanas nav saistīta ar nopietnas infekcijas risku;
    • jāiegaumē, ka nav nepieciešams pazemināt temperatūru līdz normālai, temperatūras pazemināšanās par vienu grādu ir uzlūkojama kā labs efekts;
    • svarīgi ir kā jūtas un izturas bērns, nevis ķermeņa temperatūras lielums;
    • ja bērnam ir paaugstināta ķermeņa temperatūra, bet viņš jūtas un izskatās labi, visbiežāk viņš var ārstēties mājās;
    • ķermeņa temperatūras pacēlumi var turpināties 2 - 3 dienas, kas ir normāla parādība pie vīrusa infekcijām.

    Saistītās ārstu specialitātes

    Apakštēma

    Informatīvie materiāli

    Raksts sagatavots, izmantojot informatīvo materiālu "Vecāku rīcības ceļvedis bērniem ar drudzi", kas saturiski izstrādāts Eiropas Savienības Fondu ietvaros īstenotajā projektā Nr. 9.2.3.0/15/1/001 "Veselības tīklu attīstības vadlīniju un kvalitātes nodrošināšanas sistēmas izstrāde un ieviešana prioritāro jomu ietvaros". Informatīvais materiāls "Vecāku rīcības ceļvedis bērniem ar drudzi" izgatavots Eiropas Savienības Fondu ietvaros īstenotajā projektā Nr.9.2.4.1/16/1/001 "Kompleksi veselības veicināšanas un slimību profilakses pasākumi".