Pārlekt uz galveno saturu

Recidivējošas (atkārtotas) vēdera sāpes

Recidivējošas (atkārtotas) vēdera sāpes (RVS) ir bieži sastopamas bērniem un pusaudžiem.

Attēls
bērnam sāp vēders
Izveidots: 27. septembris, 2021. gads
Atjaunots: 21. septembris, 2023. gads

Ar šo problēmu var sastapties katrs desmitais bērns. Lielākā daļa ārstu lieto terminu “recidivējošas sāpes vēderā” (atkārtotas sāpes vēderā), ar nozīmi, ka jūsu bērnam ir bijušas sāpju epizodes vēderā trīs mēnešus vai ilgāk.

Ko ārsts gribēs zināt par bērna vēdersāpēm?

Ārsts bieži noteiks diagnozi, pamatojoties uz jautājumiem jums un jūsu bērnam, kā arī izmeklējot (apskatot, iztaustot vēderu) bērnu.

Jautājumi par sāpēm:

  •  Kurā vēdera daļā ir sāpes?
  •  Cik stipras ir sāpes, to raksturojums (asas, durošas, smeldzošas, ātri pārejošas, pastāvīgas, utt.)?
  •  Kad sākās sūdzības, cik bieži tās atkārtojās un cik ilgi turpinās?
  •  Vai tās pakāpeniski pasliktinās, ir mainīgas?
  •  Vai ir nepieciešamība steidzami apmeklēt tualeti? Vai tualetes apmeklējums atvieglo sāpes?
  •  Vai tas ietekmē ikdienas aktivitātes — skolu vai izklaides, vai abas?

Vispārēji jautājumi par jūsu bērnu:

  •  Kāda ir bērna  svara līkne?
  •  Kāda ir bērna diēta un, vai esat pamanījuši kādas īpašas reakcijas uz noteiktiem pārtikas produktiem, piemēram, maizi vai pienu.
  •  Kāda parasti ir bērna vēdera izeja un konsistence, un vai tā pēdējā laikā ir mainījusies?
  •  Vai nav novēroti kādi urinēšanas vai dzimumorgānu simptomi, piemēram, sāpes urīnceļos, nieze vai izdalījumi dzimumorgānu apvidū?
  •  Vai nesen nav pārslimota  kāda  infekcija? Daudzas vīrusa saslimšanas var izraisīt limfātisko dziedzeru palielināšanos vēderā, kas var izraisīt recidivējošas vēdersāpju epizodes. To ļoti bieži novēro jaunākiem bērniem.
  •  Vecākām meitenēm var tikt jautāts par mēnešreizēm.
  •  Vai nesen esat atgriezušies no ārzemju ceļojuma un kādas potes ir saņemtas?
  •  Dažādi jautājumi par jūsu bērna iepriekšējo medicīnas vēsturi un slimībām ģimenē, arī māsu/ brāļu slimībām.

Kādi  būs pirmie izmeklējumi?

  • Bērna svara un auguma līknes;
  • Vispārīga bērna apskate, vēdera apskate un iztaustīšana.

Vairākumā funkcionālu vēdersāpju diagnozi var noteikt jūsu ārsts pēc sūdzību un simptomu pārbaudes un rūpīgas “trauksmes” pazīmju pārbaudes.

Ārsts, visticamāk, nozīmēs atkārtotu vizīti pēc kāda laika, lai atkārtoti izvērtētu sūdzības un simptomus un nepieciešamības gadījumā nozīmētu tālāku izmeklēšanu.

Kāda ir prognoze bērniem ar atkārtotām vēdera sāpēm?

Parasti sūdzības laika gaitā izzūd, tomēr tās var arī saglabāties ilgstoši, biežāk, ja sūdzības jau ilgst vairāk nekā sešus mēnešus, pirms tiek meklēta medicīniskā palīdzība.

Turpinoties stresa situācijām ģimenē, skolā vai attiecībās ar vienaudžiem, vēdersāpēm ir tendence atkārtoties.

Kādi recidivējošu vēdera sāpju simptomi liecina par organisku (fizisku) cēloni?

Sāpes vēderā organisku iemeslu dēļ var rasties jebkurā vietā, arī ap nabu. Tomēr visbiežāk tās novēro vēdera lejasdaļā - vai nu tieši virs kaunuma kaula, vai apakšējā labajā vai kreisajā stūrī, vai arī augšējā labajā stūrī tieši zem ribām. Vairums organisko cēloņu iepriekš nav bijuši konstatēti citiem ģimenes locekļiem, izņemot iekaisīgas zarnu slimības (Krona slimība un čūlainais kolīts) un celiakiju.

Pazīmes, kas varētu liecināt par organisku cēloni jeb trauksmes simptomi

  • Mokoši aizcietējumi;
  • Atkārtota vai nepārejoša vemšana;
  • Ilgstoša caureja;
  • Augsta temperatūra (drudzis) bez izskaidrojama infekciju iemesla;
  • Asinis izkārnījumos vai melni izkārnījumi;
  • Pamošanās naktī sāpju  vai vēdera izejas dēļ;
  • Negribēts svara zudums;
  • Sāpes kaulos vai locītavās;
  • Simptomi, kas laika gaitā pasliktinās.

Vizītes laikā ārsts jautās un analizēs šīs un citas pazīmes.

Ja netiek atrasts nekāds organisks bojājums, kas izraisa bērna vēdera sāpes?

Sāpes, kad nav pamata fiziskai (organiskai) problēmai, ir ļoti bieži sastopamas. To vajadzētu izskaidrot bērniem, kuri bieži jūtas tā, it kā viņu draugi un ģimene domātu, ka viņi izgudro, tēlo/simulē sāpes. Ir svarīgi izskaidrot, ka jūs zināt, ka viņu sāpes ir īstas un, ka tās var ārstēt.

Kā var noteikt, ka bērnam nav reta vai nopietna stāvokļa?

  • Ārsts izmeklēs jūsu bērnu un izvērtēs vispārējā stāvokļa nopietnību, kā arī “trauksmes” simptomus;
  • Nopietnas slimības parasti progresē salīdzinoši ātri, pieaug sūdzības vai parādās jaunas, līdz šim nebijušas sūdzības kā vispārējs vājums, bālums, pasliktinās bērna pašsajūta.

Sāpes un smadzenes

Lai gan ievainojumi, spiediens un ķermeņa audu sastiepums izraisa sāpes, arī galvas smadzenes var radīt, pastiprināt vai mainīt sāpju sajūtu. Smadzenēs ir sāpju “centri”, kas saņem signālus ne tikai no ķermeņa audiem, bet arī no smadzeņu daļām, kas atbildīgas par domāšanu un emocijām.  Galīgo sāpju sajūtu smadzenes rada mijiedarbībā.

Daudzi no mums ir pieredzējuši smadzeņu ietekmi uz sāpēm: mums bieži mēdz būt galvassāpes, kā arī caureja, kad uztraucamies, jūtamies slikti, saņemot sliktas ziņas. Tāpat stress var ietekmēt sāpes, piemēram, padarot sāpīgu vai nepatīkamu pat normālu vēdera izeju.

Mēs, visticamāk, sāpes jūtam vai jūtam tās spēcīgāk tur, kur, mūsuprāt, varētu būt kāda slimība,  vai arī, kad esam nemierīgi vai nomākti. Koncentrēšanās uz sāpju vietu aktivizē nervu sensorās daļas un padara situāciju vēl sliktāku.

Dažkārt cilvēki izmanto metodi, kā pievērst uzmanību citai ķermeņa daļai, lai pārvaldītu sāpes, tā, piemēram, sažņaudz dūri vai kāju pirkstus, kad tiek veikta injekcija.

Ķermenis var radīt sāpju sajūtu kā aizstājēju citai problēmai, piemēram, mobingam, neveiksmei skolā, raizēm par eksāmeniem, raizēm par attiecībām ģimenē vai līdzaudžiem un raizēm par svaru un ķermeņa izskatu. Stress var rasties kā īstas vēdera sāpes, galvassāpes vai abas kopā.

Saistītās saslimšanas

Funkcionāli zarnu darbības traucējumi - vēdera sāpēm nav nosakāma fiziska iemesla.

Kairinātu zarnu sindroms (KZS). Pamatā ir dažādu zarnu daļu diskoordinēta darbība, turklāt zarnas var būt pārmērīgi jutīgas pret sāpju signāliem, un zarnu nervi vai muskuļi var būt pārāk aktīvi. Kairinātu zarnu sindroms var izpausties gan ar caureju, gan pārsvarā aizcietējumiem, gan mainīgu vēdera izeju;

Funkcionāla dispepsija - raksturīgas sāpes vairāk vēdera augšdaļā virs nabas, kuras neatvieglo tualetes apmeklējums un citi gremošanas traucējumu simptomi, piemēram, atraugas, un sāpes un/vai smaguma sajūta ir pēc ēšanas;

Celiakija rodas imūnās reakcijas pret glutēnu rezultātā;

Laktozes nepanesība - bieži sastopami gremošanas traucējumi, kad organisms nespēj sagremot laktozi (piena cukuru), kas galvenokārt atrodams pienā un piena produktos;

Urīnpūšļa infekcija;

Giardia lamblia infekcija izpaužas ar ieilgušu caureju, vēdera uzpūšanos, sāpēm vēderā un sliktu dūšu.

Funkcionāls vēdera sāpju sindroms - rodas, ja bērnam ir funkcionālas sāpes vēderā, bet vienlaikus ir arī simptomi citos orgānos, piemēram, galvassāpes, sāpes rokās vai kājās, var būt miega traucējumi;

Vēdera migrēna izpaužas kā atkārtotas pēkšņas sāpes ap nabu.Lēkmju laikā bērns atsakās no ēdiena, var būt slikta dūša vai vemšana, kā arī galvassāpes;

Aizcietējumi;

Mezentēriskais limfadenīts (mezadenīts) - limfmezglu iekaisums vēderā,to parasti izraisa vīrusa infekcijas.

Izmeklējumu apraksts

  • Ārsts izmeklēs jūsu bērnu un izvērtēs vispārējā stāvokļa nopietnību, kā arī “trauksmes” simptomus;
  • Nopietnas slimības parasti progresē salīdzinoši ātri, pieaug sūdzības vai parādās jaunas, līdz šim nebijušas sūdzības kā vispārējs vājums, bālums, pasliktinās bērna pašsajūta.

Ārstniecība, simptomu mazināšana

Pretsāpju līdzekļi ne vienmēr ir noderīgi šāda veida "smadzeņu izraisītām” sāpēm, turklāt pretsāpju līdzekļiem var būt blaknes, piemēram, zarnas jutīgums vai zarnu normālas darbības traucējumi, izraisot aizcietējumus vai gremošanas traucējumus. Tomēr tas nav attiecināms uz visām situācijām, un tik pat bieži ir gadījumi, kad 'pacienta pašsajūtas uzlabošanai pretsāpju zāles ir rekomendējamas.

Izpratne par sāpju mehānismu parāda, ka sāpju regulācijā svarīgi ir strādāt ar emocijām.

Organismā ir dabiskas sāpes mazinošas vielas, tai skaitā adrenalīns (epinefrīns), kortizols un endorfīni. Endorfīni, piemēram, pastiprināti izdalās pie fiziskas slodzes, savukārt adrenalīns (epinefrīns) gan pie fiziskas slodzes, gan pie uzbudinājuma. Ja bērns spēj paaugstināt savu fizisko aktivitāšu līmeni un atrast interesantas un aizraujošas nodarbes, tam būs tieša un reāla ietekme uz sāpēm, ļaujot labāk kontrolēt situāciju.

Ārstēšanas metodes

  • Sarunu terapija;
  • Medikamenti. Tos ieteiks ārsts;
  • Diētas izmaiņas. Sabalansēts, veselīgs uzturs, kas satur pietiekami šķiedrvielas, augļus un dārzeņus, kopumā ir labākā izvēle bērnam. Bērniem, kuriem ir pierādīta, piemēram, laktozes nepanesība, ieteicams izslēgt/vai samazināt šos produktus uzturā. Laktozes nepanesība nav alerģija pret govs piena olbaltumu;
  • Alternatīvās metodes. Daži piedāvātie alerģijas testi, piemēram, matu testi, nav zinātniski pamatoti un netiek uzskatīti par medicīniski ticamiem. Ja izslēdzat noteiktus produktus vai produktus grupas no uztura, apzinieties, ka bērnam ir nepieciešams sabalansēts uzturs ar pietiekamām kalorijām un uzturvielām, lai nodrošinātu augšanu un attīstību, enerģiju, mācīšanos un fizisko aktivitāti. Ierobežots uzturs var būt potenciāli kaitīgs, tāpēc  aprunājieties ar savu ārstu vai uztura speciālistu, pirms uzsākat diētu;
  • Fiziskā aktivitāte un uzmanības novēršana. Sāpju sajūtu samazina ķermeņa dabīgo pretsāpju līdzekļu, piemēram, adrenalīna (epinefrīna), kortizola un endorfīna, līmeņa celšana. Labākie veidi, kā paaugstināt šo dabīgo ķermeņa ķīmisko vielu līmeni, ir fiziskā aktivitāte un bērna interesi saistošas nodarbes. Sāpju laikā bērnu aktivizēt ir grūti, savukārt to starplaikos aktivitātes dos uzlabošanos.
  • Uzmanības novēršana var būt noderīga arī sāpju epizodēs. Prāta novirzīšana no sāpēm samazinās to ietekmi:
  1. Lasīšana, filmas un TV, mūzika un saruna palīdzēs jūsu bērnam labāk justies paasinājuma laikā;
  2. Palīdzība mācībās, ja bērns nevar apmeklēt skolu, mazinās stresu par iekavēto.

Kairinātas zarnas sindroma ārstēšana bērniem

Tiek uzskatīts, ka daži pārtikas produkti un dzērieni var pastiprināt simptomus, piemēram, piena produkti, dzērieni, kas satur kofeīnu, mākslīgie saldinātāji, produkti, kas var veicināt vēdera pūšanos, piemēram, kāposti un sīpoli.

Nav ieteicams visu izslēgt uzreiz, bet rakstīt pārtikas dienasgrāmatu reizē ar vēdersāpju dienasgrāmatu

Vēdersāpju elektroniskā dienasgrāmata.pdf

Kad jāvēršas pie ārsta

Ja Jūsu bērnam ar atkārtotām vēdersāpēm  rodas jauni simptomi, Jums jāatgriežas pie ārsta un jālūdz veikt atkārtotu pārbaudi.

Saistītās ārstu specialitātes