Atbalsts bērniem ar smagām saslimšanām un viņu ģimenes locekļiem
Bērniem ar smagām slimībām un viņu ģimenēm Bērnu slimnīcā tagad ir nodrošinātas iespējas saņemt plašāku emocionālo, sociālo un garīgo atbalstu.
Ēšanas traucējumi ir specifiska, kompleksa, potenciāli dzīvību apdraudoša, psihisko traucējumu grupa, kam raksturīga izmainīta domāšana, uztvere un uzvedība par uzturu un ēšanu, ķermeņa svaru, formu ar tālāku sekojošu ietekmi uz psihosociālo adaptāciju un fizisko veselību.
10. aprīlī projekta “Atbalsts bērniem ar smagām slimībām un viņu ģimenes locekļiem” ietvaros notika informatīvi izglītojošs seminārs sociālajiem darbiniekiem, kuri strādā Latvijas pašvaldībās, lai veicinātu sadarbību un kvalitatīvas palīdzības sniegšanas pēctecību pacientiem, kuri izrakstās no Bērnu slimnīcas un atgriežas savā dzīvesvietā.
Lielākoties ar ēšanas traucējumiem saslimst bērnu, pusaudžu vecumā un ārstējas ilgstoši. Bērnu slimnīcas BJPVC 2018. gadā aizsāktajā Ēšanas traucējumu programma, reizēm pusaudžu stāvoklis ir tik smags, ka nepieciešama stacionēšana. Bet ilgākais un grūtākais ārstēšanās periods ir mājās – ģimenē, ir nepieciešams vecāku atbalsts. Tie, kuri saslimst ar ēšanas traucējumiem, kļūst arvien jaunāki. Visbiežāk ar ēšanas traucējumiem slimo meitenes un jaunas sievietes līdz 30 gadu vecumam. Vīrieši slimo retāk, aptuveni 10% no visiem gadījumiem. Kopumā meitenes biežāk nekā puiši piedzīvo ar svaru saistītu izsmiešanu.
Bieži sastopama ēšanas traucējumu grupā ir anoreksija, ko raksturo izteiktas bailes no resnuma neatkarīgi no ķermeņa svara, pieaugoša uzņemamā ēdiena daudzuma ierobežošana, dažkārt – ēdiena izvadoša uzvedība, būtiska novājēšana, pretošanās atsākt ēšanu. Anoreksija apdraud dzīvību, tā ir grūti ārstējama, jo ir raksturīgs izteikts noliegums (pacients uzskata sevi par veselu).
Ļoti izplatīta ir – bulīmija, kuru arī raksturo bailes kļūt resniem, tāpēc tie, kam ir šis traucējums, pēc ēdienreizēm izraisa sev vemšanu.
Bērniem ar smagām slimībām un viņu ģimenēm Bērnu slimnīcā tagad ir nodrošinātas iespējas saņemt plašāku emocionālo, sociālo un garīgo atbalstu.