Ēšanas traucējumi
Kā vari sev palīdzēt, ja esi saskāries ar ēšanas traucējumu vai grūtībām.
Kompulsīva pārēšanās ir viens no ēšanas traucējumu veidiem.
Kompulsīvu pārēšanos raksturo liela pārtikas apjoma nekontrolējama uzņemšana īsā laika periodā – pat bez izsalkuma sajūtas, kam seko vainas apziņa un kauna sajūta, kas var no jauna provocēt pārēšanās lēkmi. Ēšanai neseko atbrīvošanās no ēdiena ar vemšanas vai caurejas līdzekļu palīdzību. Cilvēki bieži ēd vienatnē, jo kautrējas no apēstā ēdiena daudzuma. Kompulsīva pārēšanās var būt gan vīriešiem, gan sievietēm. Pārēšanās var būt saistīta ar kaunu, zemu pašvērtējumu, negatīviem pārdzīvojumiem un var būt saistīts ar citiem psihiskiem traucējumiem, piemēram, depresiju. Terapijas mērķis ir mazināt pārēšanās epizodes un izveidot veselīgus ēšanas paradumus. Saņemot palīdzību, bērns var labāk sajust kontroli pār ēšanu.
Obligāti būs vērojamas šādas pazīmēs:
Tāpat varētu būt arī konstatēti šādi uzvedības modeļi:
Šie traucējumi nav saistīti ar uzvedību, lai novērstu ēšanas ietekmi – netiks novērota vemšanas izsaukšana, badošanās , pārlieku liela fiziska slodze, caurejas līdzekļu lietošana.
Šiem cilvēkiem nereti var būt traucēts metabolais process (aptaukošanās, cukura diabēts, hiperlipidēmija).
Pacientiem ar kompulsīvu pārēšanos svarīgākais ir izslēgt citu slimību, psihisku traucējumu (tai skaitā ēšanas traucējumu) esamību.
Ārstēšanas mērķi:
Balstoties uz pētījumiem, efektīvākais ārstēšanas veids kompulsīvas pārēšanās ārstēšanai ir psihoterapija: kognitīvi biheiviorālā terapija (individuālā vai grupu), interpersonālā psihoterapija. Var tikt pielietota terapija ar ģimenes atbalstu, uz jaunieti fokusēta terapija.
Alternatīvas psiholoģiskās intervences metodes, ko var izmantot ārstēšanā:
Var tikt pielietota medikamentoza ārstēšana ar antidepresantiem un citas grupas medikamentiem, atkarībā no pacienta individuālās simptomātikas un klīniskās ainas.
Palīdzoša būs arī kopējā ģimenes sistēmas stiprināšana un atbilstošu maltīšu, ēdienreižu organizēšana.
Kompulsīvas pārēšanās cēloņi ir atkarīgi no vairākiem faktoriem un nav līdz galam zināmi. Ir saistība ar ģenētiskiem faktoriem (kādam no ģimenes ir bijuši ēšanas traucējumi), stingru diētu un ēdiena, ar ko patīk pārēsties, pieejamību, psiholoģiskām problēmām (slikts ķermeņa paštēls, stress, iebiedēšana jeb bulijings bērnībā). Cilvēki ar kompulsīvu pārēšanos bieži cieš no citas tajā pašā laikā esošas psihiskas saslimšanas, piemēram, depresijas.
Lai gan visus gadījumus ar kompulsīvu pārēšanos nevar novērst, ir noderīgi uzsākt terapiju tiklīdz sāk parādīties simptomi. Veselīgu ēšanas paradumu iemācīšana un iedrošināšana, kā arī reālistiska attieksme pret pārtiku un ķermeņa tēlu, var arī palīdzēt novērst ēšanas traucējumu attīstību vai pasliktināšanos.
Būtiska ārstēšanas procesā ir ģimenes iesaiste. Vecāki ir mierinājuma avots bērniem un pusaudžiem, kas ārstēšanās sākumā var būt nobijušies un satraukti, lai gan izturas noliedzoši un ārēji uzvedas pašdestruktīvi. Svarīgi ir saglabāt vecāku atbalstošo, iedrošinošo attieksmi pret bērnu.
Svarīgi ir iespēju robežās nepieļaut stāvokļa pasliktināšanos, tāpēc regulāri jāseko gan pacienta psihiskajam stāvoklim, vai nepasliktinās emocionālais stāvoklis (trauksme, depresija, OKT, paškaitējums, suicīda draudi), ēšanas uzvedība, gan arī vispārējam somatiskajam stāvoklim.
Psiholoģiskais atbalsts (ja nepieciešams)
Kompulsīva pārēšanās gadījumā vērojamas būtiskas izmaiņas tajā, kā cilvēks vērtē savu ķermeni. Bieži to pavada izteikta nepatika pret sevi un zems pašvērtējums. Lai uzlabotu cilvēka pašsajūtu un strukturizētu savas domas par komunikāciju ar citiem, savu pašvērtējumu un ikdienas situācijām, liela nozīme ir psiholoģiskajai konsultēšanai. Palīdzību var saņemt pie psihologa vai psihoterapeita, tāpat būtisku uzlabojumu var sniegt arī fizioterapija un mākslu terapijas (vizuāli plastiskā māksla, deju-kustību terapija, drāmas terapija).
Valsts apmaksātas psihologa konsultācijas vai psihoterapija pieejamas psihiatrijas slimnīcu dienas stacionārā vai ambulatori ar attiecīgās iestādes bērnu psihiatra nosūtījumu, kā arī Pusaudžu resursu centrā.
Bērnu psihiatra konsultācija ar ģimenes ārsta nosūtījumu valsts veselības aprūpē ir par valsts maksu. Par katru etapu vecākus informē.
Kā vari sev palīdzēt, ja esi saskāries ar ēšanas traucējumu vai grūtībām.
Saistībā ar ēšanas traucējumu ārstēšanu, ļoti svarīgi par to runāt un neslēpt notiekošo, paust savas reizes.
Uzturs ir uzturvielu kopums, kas vajadzīgs organisma dzīvības norišu normālai nodrošināšanai. Uzturs cilvēka ikdienā ir ļoti svarīgs; nepietiekama uztura gadījumā cilvēka organisms var mainīties un tikt traucēta tā darbība.
Veselīgs uzturs nav pārāk sarežģīts, tomēr tam ir jāsatur visas organismam nepieciešamās uzturvielas.