Pārlekt uz galveno saturu

Pārvērt pārdrošību par drošību

Ņemot vērā augsto bērnu traumatismu Latvijā, Veselības ministrija īsteno sabiedrības informēšanas kampaņu “Pārvērt pārdrošību par drošību!”. Tās ietvaros no 2022. un 2023. gadā notiek izglītojoši pasākumi bērniem un vecākiem par traumatisma riska faktoriem un to novēršanu.

Attēls
pārdrošība
Izveidots: 12. decembris, 2022. gads
Atjaunots: 3. janvāris, 2024. gads

Kampaņas mērķis ir izglītot un informēt dažāda vecuma bērnus, viņu vecākus un citus pieaugušos par drošību, biežāko traumu veidiem katrā vecumposmā, traumu gūšanas apstākļiem un profilakses pasākumiem, lai samazinātu bērnu traumatismu Latvijā.

Dažādas nelaimes notiek arī tad, ja vecāki ir rūpīgi un uzmanīgi. Sauklis “Pārvērt pārdrošību par drošību!” izvēlēts apzināti, lai parādītu, cik trausla ir robeža starp drošību un pārdrošību un ka pieaugušie spēj pasargāt bērnus, radot viņiem drošu vidi.

Vairāk par kampaņu

Kampaņas mērķauditorija: bērni vecumā līdz 6 gadiem, skolas vecuma bērni vecumā no 7 līdz 17 gadiem, bērnu vecāki, likumiskie pārstāvji un citi aprūpētāji, ka arī topošie vecāki.

Informatīvie materiāli

Bērnu drošībai jāpievērš vairāk uzmanības

Lai arī sabiedrībā bieži vien tiek uzsvērts, ka drošība ir pirmajā vietā, veicot pārbaudes, PTAC secinājis, ka tirgū joprojām ir pieejami drošības prasībām neatbilstoši pakalpojumi, bērnu preces un rotaļlietas.

Starp skolu un mājām – droša bērna ikdiena

Rudeņos pieaugušie un bērni pielāgojas jaunam ritmam – ielās ir vairāk gājēju, automašīnu un citu pārvietošanās līdzekļu, un visiem kopā jāatceras par drošu uzvedību satiksmē.

Kāda ir bērnam droša māja?

Lai saprastu, kāda ir bērnam droša māja, vecākiem jāmēģina iejusties bērna lomā - viņu izpratne par pašsaprotamo, reakcijas ātrums, veiklība un spēks ir daudz mazāks nekā pieaugušajiem. Īpaša uzmanība drošam mājokļa iekārtojumam jāpievērš ģimenēm, kurās aug pirmais bērniņš.

Lai svētkos drošība nepārvērstos par pārdošību

Ziemassvētku gaidīšanas laiks ir rosīgs. Lai rosībā nepazustu drošība, kampaņas “Pārvērt pārdrošību par drošību!” atgādinām par drošību dažādās svētku situācijās un tie noritētu bez raizēm.

Nometnes bez traumām: kas jāievēro, lai tās sagādātu tikai pozitīvas emocijas

Vasarā populārs un lietderīgs brīvlaika pavadīšanas veids bērniem ir dažādas tematikas un ievirzes nometnes. Lai bērni no tām atgrieztos sveiki un veseli, atpūtušies un ar labām atmiņām, bet vecākiem būtu sirdsmiers, ir vērts ar bērnu izrunāt jautājumus, kas saistīti ar drošību un iespējamām veselības likstām.

Ievērojot drošību, bērni var izvairīties no 70 % ziemas traumu

Mūsu platuma grādos ziemā sals mijas ar atkušņiem, rodas apledojums, asa sērsna, tādēļ pārgalvīga dauzīšanās ziemā var beigties ar nepatīkamām traumām. Informatīvās kampaņas „Pārvērt pārdrošību par drošību!” rīkotāji un Bērnu slimnīcas mediķi aicina paturēt prātā biežākās ziemas sezonas traumas un pārliecināties, ka bērni ir gatavi drošiem sniegotajiem piedzīvojumiem.

Saindēšanās - sevišķi bīstama bērniem. Kā pasargāt mazākos?

Bērni izzina pasauli ar garšu, smaržu, tausti, un paši vēl nespēj izvērtēt saindēšanās risku. Pieaugušajiem saindēšanās norit vieglāk un dažos gadījumos izpaudīsies vien kā vēdergraizes, taču bērniem saindēšanās var izpausties daudz smagākā formā.

Batuti – joprojām ievērojams traumu cēlonis

Bērnu slimnīcas dati liecina, ka dažāda veida traumām batutu lietošanas dēļ šobrīd ir tendence pieaugt. Laika posmā no 1. līdz 22. maijam, lēkājot uz batuta, jau 52 bērni guvuši nopietnas traumas, kuru rezultātā bijusi nepieciešama mediķu palīdzība.

Saistītās diagnozes

Ārstniecība un rehabilitācija

Tēma

Drošība

Dažādas nelaimes notiek arī tad, ja vecāki ir rūpīgi un uzmanīgi. Pieaugušie spēj pasargāt bērnus, radot viņiem drošu vidi un novēršot iespējamas traumas un riskus.

Kampaņa tapusi pēc Veselības ministrijas, Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas un Slimību profilakses un kontroles centra iniciatīvas un tiek īstenota Eiropas Sociālā fonda projekta “Kompleksi veselības veicināšanas un slimību profilakses pasākumi” (identifikācijas Nr. 9.2.4.1/16/I/001) ietvaros.