Pārlekt uz galveno saturu

Ērces un to pārnēsātās slimības

Ērču encefalīts ir akūta centrālās nervu sistēmas saslimšana, ko izraisa ērču encefalīta vīruss, ar ko inficējas ērces piesūkšanās rezultātā vai lietojot uzturā inficēta mājlopa (govs, kazas) nepasterizētus produktus.

Attēls
ērce
Izveidots: 27. Maijs, 2022. gads
Atjaunots: 15. Septembris, 2022. gads

Saslimšanas vissliktākajā gaitā var iestāties nāve vai ilgtermiņa invaliditāte, tā tas notiek aptuveni 35-58% gadījumu.  Īpaši bērnu vecumā slimības sekas ir grūti prognozējamas, jo nervu sistēma ir tikai attīstības stadijā. Ilgstoši tika uzskatīts, ka bērniem ērču encefalīta klīniskā aina norit labvēlīgāk kā piegušajiem, galvenokārt, sastopamas ērču encefalīta drudža formas. Taču nespecifiskās klīniskās ainas dēļ šīs vieglākās formas bieži netiek pamanītas, kā rezultātā atbilstošs saudzējošs režīms un terapija netiek uzsākta. Sekas pēc pārslimošanas visbiežāk būs sastopamas pie nopietnām neiroloģiskām manifestācijām – meningīta, meningoencefalīta. Tās ir parēzes, muskuļu hipotrofijas, atrofijas, rīšanas traucējumi, kraniālo nervu parēzes, elpošanas traucējumi, fiziskās attīstības aizture, postinfekciozā encefalopātija. No tām visbiežākā ir postinfekcioza encefalopātija, kas izpaužas kā galvassāpes, atmiņas traucējumi, emocionālā labilitāte, miega traucējumi, koncentrēšanās grūtības, nogurums, koordinācijas traucējumi u.c.

 Ērču encefalīts ir viena no  nozīmīgākajām  sabiedrības veselības problēmām gan Latvijā, gan arī citās endēmiskās valstīs, esot par vienu no biežākajiem cēloņiem vīrusa etioloģijas izraisītam meningītam, encefalītam. Neskatoties uz veiksmīgi  Latvijā 2006. gadā uzsākto Valsts vakcinācijas plānu pret ērču encefalītu (ĒE) bērniem endēmiskajās teritorijās, Latvija joprojām ierindojas starp ĒE endēmiskākajām valstīm Eiropā.

Pret Laimas slimību vakcīnas nav. Pēc ērces piesūkšanās inficēšanās ar ērču encefalītu notiek uzreiz, savukārt Laimas slimības ierosinātāju ērce ievada tikai pēc vairākām stundām, tāpēc ar tās noņemšanu nevajag kavēties. Ir svarīgi censties ērci noņemt pareizi. Pēc ērces piesūkšanās aptuveni mēnesi jānovēro bērna pašsajūta un regulāri jāapskata viņa āda. Ja parādās kāds no slimības simptomiem, nekavējoties jādodas pie ģimenes ārsta. Iespējamie simptomi, kas liecina par Laimas slimību: apsārtums (eritrēma) ērces piesūkšanās vai citā ķermeņa vietā, kas ir ne mazāks par 5 mm un parasti parādās mēneša laikā pēc ērces piesūkšanās. Citu simptomu agrīnā Laimas slimības izpausmes stadijā parasti nav.

 Katru gadu palielinās riski inficēties ar ērču pārnēsātām slimībām.

Informatīvie materiāli

Vakcinācija pret ērču encefalītu

Drošs un visefektīvākais veids kā pasargāt bērnus un pieaugušos no saslimšanas ar ērču encefalītu, kura ārstēšana saslimšanas gadījumā nav specifiska, t.i. zāļu, kas iedarbotos uz ērču encefalīta vīrusu nav.

Ērces kodums

Ērces pārnēsā dažādas slimības tai skaitā Laima slimību un ērču encefalītu.

Saistītie simptomi

Paaugstināta temperatūra
Atmiņas traucējumi
Koncentrēšanās grūtības
Nogurums
Koordinācijas traucējumi

Saistītā ārstniecība un rehabilitācija

Medikamentoza terapija
Vakcinācija pret ērču encefalītu