Pārlekt uz galveno saturu

Pārtikas vai uztura dienasgrāmata

Ieviest uztura dienasgrāmatu nozīmē, ka pacientam 2–4 nedēļu garumā jāpieraksta visi produkti, kas lietoti uzturā, un simptomi, kādi rodas pēc to lietošanas.

Attēls
veseligs-uzturs
Izveidots: 5. augusts, 2022. gads
Atjaunots: 16. marts, 2023. gads

Tajā jāatzīmē ēdienreizes datums, laiks, pārtikas produkti (t.sk. garšvielas), kā arī jebkādi simptomi, kas vēlāk tikuši novēroti, piemēram, nieze, izsitumi, vemšana, vēdera izejas traucējumi u.c.

Pēc iegūtās informācijas speciālists izvērtē “aizdomīgos” produktus un var nozīmēt diagnostisko izslēgšanas-provokācijas testu, kas nozīmē to, ka konkrētais/-ie produkti uz noteiktu laiku (uz 1–2 nedēļām, ja ir ātrā tipa reakcijas, uz 4–6 nedēļām, ja ir vēlīnā tipa reakcijas) tiek izslēgti no uztura un vērtēta simptomu dinamika. Ja simptomi mazinās, tiek veikts provokācijas tests – pēc alergologa noteiktas shēmas mājās vai dienas stacionārā. Konkrētais produkts pamazām, pakāpeniski palielinot tā daudzumu, tiek dots pacientam un vērtēta simptomu attīstība.

Vēl precīzākai diagnostikai bērniem iespējams veikt dubultaklo, placebo kontrolēto pārtikas provokācijas testu, kas sniedz vēl objektīvākus un ticamākus provokācijas testa rezultātus.

Provokācijas testus var izmantot arī alerģiskās slimības dinamiskai novērošanai, jo bērniem nereti alerģija izzūd pati no sevis. Šajā gadījumā ik pēc 6 mēnešiem vai pēc gada pārtikas provokācijas tests var tikt atkārtoti izmantots, lai noteiktu, vai bērnam alerģija saglabājusies un vai nepieciešams turpināt eliminācijas diētu, vai arī alerģija ir izzudusi un ir iespējams atsākt produkta lietošanu ikdienas uzturā.

Saistītās ārstu specialitātes

Tēma

Uzturs

Uzturs ir uzturvielu kopums, kas vajadzīgs organisma dzīvības norišu normālai nodrošināšanai. Uzturs cilvēka ikdienā ir ļoti svarīgs; nepietiekama uztura gadījumā cilvēka organisms var mainīties un tikt traucēta tā darbība.

Alerģijas

Alerģija ir pastiprināta cilvēka imūnsistēmas reakcija uz citādi nekaitīgiem vides faktoriem jeb alergēniem.