Pārlekt uz galveno saturu

Vakcinācijas kontrindikācijas un piesardzības pasākumi

Kontrindikācija nozīmē, ka vakcīnas saņēmēja organisma īpatnību dēļ nedrīkst vai nav vēlams izmantot kādu vakcīnu. Kontrindikāciju neievērošana paaugstina būtisku nevēlamu notikumu risku un var izraisīt reakcijas, no kurām iespējams izvairīties.

Attēls
Vakcinācija
Izveidots: 26. jūlijs, 2022. gads
Atjaunots: 6. februāris, 2023. gads

Viena no visnopietnākajām reakcijām pēc vakcinācijas ir anafilakse, kas ir vienīgā kontrindikācija, kas piemērojama turpmākajām vienas vakcīnas devām. Šī ir vienīgā absolūtā kontrindikācija vakcinācijai ar konkrētu vakcīnu, taču lielākā daļa kontrindikāciju, piemēram, smagas akūtas slimības (piemēram, akūta elpceļu infekcija ar augstu drudzi) vai ārstēšana ar imunitāti samazinošiem līdzekļiem augstās devās, ir pārejošas kontrindikācijas, un vakcināciju var veikt vēlāk. Tās sauc par pārejošām vai relatīvām kontrindikācijām.

Savukārt piesardzības pasākumi ir apstākļi, kas jāņem vērā, nosakot, vai vakcinācijas ieguvumi ir lielāki par riskiem (īpaši, ja iespējamajam vakcīnas saņēmējam ir imunitātes traucējumi vai grūtniecība). Zāļu instrukcijā norādītos piesardzības pasākumus dažkārt var nepamatoti interpretēt kā kontrindikācijas, tādējādi palaižot garām vakcināciju un cilvēkam nepamatoti liedzot iespēju būt pasargātam.

Vakcinācijas kontrindikācijas

Absolūtas kontrindikācijas, kas attiecas uz VISĀM vakcīnām

Absolūtas kontrindikācijas, kas attiecas uz DZĪVĀM, NOVĀJINĀTĀM vakcīnām

anafilakse pēc iepriekšējās konkrētās vakcīnas devas saņemšanas;

anafilakse pret kādu no vakcīnas komponentēm

primārs smags kombinēts imūndeficīts

Piesardzība, kas attiecas uz VISĀM vakcīnām

Piesardzība, kas attiecas uz DZĪVĀM, NOVĀJINĀTĀM vakcīnām

smaga vai vidēji smaga akūta slimība

 

smaga imūnsupresija (slimības vai lietoto medikamentu dēļ)

grūtniecība

Pie kļūdainām kontrindikācijām pieder lokālas reakcijas pēc jebkuras vakcīnas ievades, paaugstināta ķermeņa temperatūra, kas ir mazāka par 40,5 °C (ja pacientam ir augsta temperatūra, imunizāciju atliek līdz pacients izveseļojas, lai slimības simptomi, kas, iespējams, progresēs, netiek sajaukti ar vakcīnas izraisītām reakcijām), viegla akūta infekcijas slimība, astma, ekzēma siena drudzis, antibakteriāla terapija vai lokālu (topiskus vai inhalējamus) steroīdu saņemšana, atveseļošanās pēc nopietnas slimības, zīdaiņiem - priekšlaicīga dzimšana, neskaidras etioloģijas alerģija, alerģijas pret jebkuru antibakteriālo līdzekli, kontakts ar citu infekciju vai infekcijas slimnieku, krampji ģimenes anamnēzē, febrīli krampji vai epilepsija anamnēzē, svara dinamikas izmaiņas, nevēlamas reakcijas pēc vakcinācijas ģimenes anamnēzē un daudzas citas.

Tikai patiešām retos gadījumos bērna imunizācija būtu jāatliek!

Vairums pacientu droši var saņemt visas vakcīnas. Tie, kuriem ir specifiskas retas medicīniskas saslimšanas var tikt nosūtīti pie speciālista imunizācijas izvērtēšanai.

Saistītās ārstu specialitātes

Tēma

Vakcinācija

Vakcinācija aizsargā cilvēkus pret nopietnām un dzīvībai bīstamām infekcijas slimībām, piemēram, gripu, difteriju, stingumkrampjiem, garo klepu, masalām, epidēmisko parotītu, masaliņām, meningokoku infekciju, invazīvu pneimokoku infekciju, poliomielītu un citām.