Pārlekt uz galveno saturu

Vakcīnas

Vakcinācija ir droša metode, kas radīta, lai pasargātu pieaugušos un bērnus, jo īpaši zīdaiņus, no saslimšanas ar dzīvībai un veselībai bīstamām infekcijas slimībām.

Attēls
vakcinācija
Izveidots: 27. Jūlijs, 2022. gads
Atjaunots: 15. Septembris, 2022. gads

Informatīvie materiāli

Gripas vakcinācija

Vakcinēties pret gripu ieteicams vēlā rudenī, pirms gripas sezonas sākuma, kas Latvijā parasti ilgst no janvāra (dažkārt – decembra) un turpinās līdz pat aprīlim, bet to droši un jēgpilni var darīt arī laikā, kad gripas vīruss jau izplatās sabiedrībā.

Covid-19 vakcinācija

Saslimšanas iespējamo risku mazināšanai un slimības radīto veselības problēmu novēršanai vakcīnu var saņemt ikviens bērns, kurš ir vismaz 5 gadus vecs, un kura vecāki ir izdarījuši izvēli bērnu vakcinēt pret Covid-19.

Vakcinācija pret ērču encefalītu

Drošs un visefektīvākais veids kā pasargāt bērnus un pieaugušos no saslimšanas ar ērču encefalītu, kura ārstēšana saslimšanas gadījumā nav specifiska, t.i. zāļu, kas iedarbotos uz ērču encefalīta vīrusu nav.

Vakcinācija pret tuberkulozi

Vakcinācija pret tuberkulozi (turpmāk BCG vakcinācija) novērš smagu, dzīvībai bīstamu TB formu (miliāra TB un TB meningīts) attīstību maziem bērniem un padara slimības gaitu vieglāku vecākiem bērniem

Priekšlaikus un ar zemu dzimšanas svaru dzimušu mazuļu vakcinācija

Priekšlaicīgi dzimušie bērni - dzimuši  pirms 37.gestācijas nedēļām, ir ar īpaši augstu risku smagai infekcijas norisei un būtiskām fona saslimšanām, kas infekcijas gadījumā noritēs vēl smagāk un var būt dzīvību apdraudošas. Īpaši augsts saslimšanas risks ir <28.gestācijas nedēļām dzimušajiem.

Grūtnieču vakcinācija pret garo klepu

Garais klepus ir Bordatella pertussis izraisīta infekcijas slimība, kas izplatās gaisa pilienu ceļā un infekcijas avots ir jaundzimušā un zīdaiņa tiešie kontakti, kuru vakcinācija kā kokona stratēģija tiek rekomendēta jaudzimušo saslimstības un mirstības mazināšanai.

Vakcīna pret vējbakām

Vējbaku vakcīna ir dzīva novājināta vakcīna, kas ir droša un efektīva pat pacientiem ar vieglu imūnsupresiju.

Vakcinācija pret meningokoku

Vakcinācija ir stingri rekomendējama visu vecumu cilvēkiem ar paaugstinātu risku invazīvai meningokoku infekcijai.

B tipa hemofīlā nūjiņa (HiB)

Hemofīlā nūjiņa jeb Hemophylus influenzae ir baktērija (NB! Nejaukt ar gripu (vīrusa infekcija) jeb influenza), kas cilvēcei pazīstama jau kopš 1889. gada.

Pneimokoku infekcija

Streptococcus pneumoniae vai pneimokoks ir baktērija, kas var izraisīt dažādas infekciju slimības. Dažās no tām var būt dzīvību apdraudošas. S.pneumoniae var ierosināt pneimoniju, vidusauss iekaisumu, deguna blakusdobumu iekaisumu, meningītu, bakterēmiju.

Tēma

Vakcinācija

Vakcinācija aizsargā cilvēkus pret nopietnām un dzīvībai bīstamām infekcijas slimībām, piemēram, gripu, difteriju, stingumkrampjiem, garo klepu, masalām, epidēmisko parotītu, masaliņām, meningokoku infekciju, invazīvu pneimokoku infekciju un poliomielītu.