Pārlekt uz galveno saturu

Imūnterapija

Imūnterapiju sauc arī par desensibilizāciju, alerģiju vakcīnām, alerģiju potēm vai injekcijām.

Attēls
imunterapija
Izveidots: 4. marts, 2022. gads
Atjaunots: 16. maijs, 2023. gads

Imūnterapija pakāpeniski attīsta organisma izturību pret alergēnu. Izmantojot šo terapijas veidu, pacienta simptomi pakāpeniski mazinās un pazūd. Imūnterapijas sastāvā nav medikaments, tā ir līdzīga vakcīnai, kas nomaina organisma atbildes reakciju uz alergēnu.  Alerģija attīstās tāpēc, ka organismam ir pastiprināta jutība pret kādu no vielām apkārtējā vidē, piemēram, pret putekļu ērcītēm vai dzīvnieku spalvām. Šīs vielas sauc par alergēniem.

Divu veidu IT

1. SLIT – sublingvāla jeb zemmēles IT. Šīs IT laikā alergēnu aerosola/pilnienu veidā aplicē uz gļotādas zem mēles.

Attēls
SLIT

SLIT veic mājās pēc ārsta norādītas shēmas:

  • IT veic no rīta tukšā dūšā;
  • Aerosolu vai pilienus aplicē zem mēles un nerij siekalas divas minūtes, lai medikaments maksimāli iesūcas zemmēles limfātiskajos audos;
  • Jānodrošina, lai bērns neēd un nedzer 15 minūtes pēc aplikācijas;
  • Pēc aplikācijas jāizvairās no cietiem un kairinošiem ēdieniem, lai nepastiprinātu IT blakusparādības mutes dobumā;
  • Ja aizmirsies aplicēt IT devu, nākamajā rītā turpiniet pēc tās pašas shēmas.

Lai pārliecinātos par šīs terapijas drošumu, pirmo SLIT devu aplicē ārstniecības iestādē, kur pēc tās veikšanas bērns pavada vēl aptuveni 30 minūtes medicīnas personāla uzraudzībā, lai izvērtētu un novērstu lokālas un akūtas sistēmiskas reakcijas (reakcijas, kas skar visu ķermeni). Ļoti retos gadījumos, kad pēc imūnterapijas ievadīšanas parādās tādi sistēmiskas reakcijas simptomi kā nātrene, sejas un lūpu tūska, anafilakse vai bronhiālās astmas lēkme, bērns var tikt ievietots slimnīcā. Ja pirmās SLIT devas aplikācija norit bez sarežģījumiem, turpmākā terapija ik dienu veicama mājās. Alergēnu ekstrakts jālieto katru dienu 3–5 gadu garumā.

Dažreiz ziedputekšņu alerģiju gadījumā iespējams veikt IT pirms ziedputekšņu sezonas sākuma un tās laikā 3–5 gadu garumā.

SLIT pret insektu (bites un lapsenes) indi nav pieejama. Tā veicama tikai zemādas veidā.

2. SCIT – subkutāna jeb zemādas IT. Šīs IT laikā alergēnu injekcijas veidā ievada zem ādas augšdelmā.

Attēls
Zemādas injekcija

SCIT sastāv no divām fāzēm: •    Kāpināšanas fāze, kuras laikā injekcijas jāveic 1–2 reizes (biežāk vienu reizi, retos gadījumos vairākas reizes) nedēļā, palielinot injicējamās vielas tilpumu un koncentrāciju, līdz tiek sasniegta maksimālā jeb uzturošā deva. •    Uzturošā fāze, kuras laikā injekcijas veic ik pēc 2–6 nedēļām (biežāk vienu reizi mēnesī) 3–5 gadus. Injekciju tilpums un koncentrācija nemainās. Shēmas var būt dažādas, atbilstoši pacienta alerģijas veidam. Shēmas var pielāgot katram individuāli, apspriežot to ar ārstējošo alergologu. Ņemot vērā iespējamās blakusparādības, SCIT veic specializētā ārstniecības iestādē, kur var sniegt neatliekamo palīdzību, un to atbilstoši starptautiskām IT vadlīnijām dara speciāli apmācīts personāls. Pirms un pēc injekcijas veikšanas bērnam veic izmeklējumu – spirogrāfiju – elpošanas funkcijas novērtēšanai, izvērtē vitālos rādītājus (asinsspiedienu, pulsu, elpošanu, skābekļa daudzumu asinīs). Alergēnu ekstraktu injicē zem ādas. Pēc injekcijas veikšanas bērnam vismaz 30 minūtes jāatrodas medicīnas personāla uzraudzībā, lai izvērtētu un novērstu akūtas sistēmiskas reakcijas (reakcijas, kas skar visu ķermeni). Ja pēc injekcijas veikšanas parādās tādi sistēmiskas reakcijas simptomi kā nātrene, sejas un lūpu tūska, anafilakse vai bronhiālās astmas lēkme, bērns var tikt ievietots slimnīcā.

Kā IT savienot ar plānveida vakcināciju, akūtām saslimšanām, citiem veselības stāvokļiem?

Vienlaicīgi plānveida vakcināciju un IT injekciju veikt nerekomendē. Vakcināciju un IT injekciju veic ar vienas nedēļas starplaiku. IT atliek akūtu respiratoru infekciju gadījumā. Ja bērnam konstatēta kāda saslimšana vai jāuzsāk medikamentoza terapija, tas jāapspriež ar alergologu. Nepieciešamības gadījumā IT var pārtraukt. IT atliek mutes un kakla infekciju gadījumā, kā arī gadījumos, ja pacientam ir trauma (nobrāzums, gļotādas bojājums) mutes dobumā, akūts gastroenterīts (kuņģa un tievās zarnas gļotādas iekaisums) vai astmas paasinājums.

Ja jūs joprojām nevarat pieņemt lēmumu par imūnterapijas nepieciešamību…

Imūnterapijas uzsākšana ir svarīgs solis jūsu ģimenes dzīvē. Ja jūs māc šaubas, uzdodiet šos jautājumus sev un sava bērna alergologam. 1. Cik smagi, nopietni vai traucējoši ir bērna alerģijas simptomi? 2. Vai bērns var pilnībā vai daļēji izvairīties no alergēna, pret kuru viņam ir paaugstināta jutība? 3. Cik labi simptomātiska terapija (nazālie steroīdi, iekšķīgi lietojamie antihistamīni un citi preparāti) samazina bērna sūdzības? 4. Apsveriet pozitīvos efektus un iespējamās blakusparādības, lietojot SLIT vai SCIT. 5. Kas būs piemērotāks jūsu bērnam – SLIT vai SCIT? 6. Kāda metode – SLIT vai SCIT – būs labāk piemērota jūsu ģimenes dzīvesstilam? Vai attālums no slimnīcas nav šķērslis, lai reizi mēnesī veiktu injekciju BKUS konsultatīvajā poliklīnikā? Vai bērnam nav bail no injekcijām? Vai jūs un jūsu bērns būsiet disciplinēti un neaizmirsīsiet katru rītu veikt SLIT? * SCIT nav iespējams veikt ģimenes ārsta praksē. Bērniem tā veicama BKUS konsultatīvajā poliklīnikā.

Kāpēc to izmanto

IT (imūnoterapija) ir labi panesama un efektīva alerģijas ārstēšanas metode. Terapijas laikā pakāpeniski samazinās simptomi, līdz ar to pretalerģijas medikamentu lietošanas biežums. Terapijas beigās pacientam pazūd jutība pret konkrētu alergēnu, un nevēlamie alerģijas simptomi, saskaroties ar alergēnu, vairs neattīstās. Efekts saglabājas arī pēc IT pabeigšanas. IT pasargā pacientu no citu alerģiju un astmas attīstības. Pētījumi liecina, ka 20% pacientiem, kuri cieš no alerģiskām iesnām, attīstās astma. Uzsākot IT, samazinās arī astmas attīstības risks. Ir gadījumi, kad IT nākas pārtraukt. Dažreiz IT izraisītās blakusreakcijas ir tik izteiktas, ka pacients vai alergologs izvēlas pārtraukt terapiju. Atsevišķos gadījumos IT pārtrauc, ja, izvērtējot klīniskos simptomus, neredz terapijas efektivitāti ilgtermiņā. Pārsvarā efektivitāti pārbauda pēc viena gada. Insektu alerģijas gadījumā efektivitāti nav iespējams izvērtēt, balstoties uz klīniskiem simptomiem, ja pacientam vairs nav iekodusi bite vai lapsene. Šajā gadījumā pēc trim gadiem, kas ir minimālais IT kurss, izvērtē efektivitāti, balstoties uz analīžu rezultātiem, un izšķiras par terapijas turpināšanu vai pārtraukšanu.

IT izmanto alerģiska rinokonjunktivīta ārstēšanai, kā arī dzīvībai bīstamas alerģiskas reakcijas gadījumā pret bitēm un lapsenēm. Pārtikas alerģijas un atopiska dermatīta gadījumā IT neizmanto. Dažreiz IT izmanto astmas gadījumā. Alerģiska rinokonjunktivīta simptomi ir šķaudīšana, deguna tecēšana, deguna un acu nieze, aizlikts deguns, asarošana, acu apsārtums, pietūkums pēc kontakta ar konkrētu alergēnu.

Lapseņu vai bišu alerģijas gadījumā var attīstīties dzīvībai bīstama alerģiska reakcija. To sauc par anafilaksi. Šajā gadījumā iesaistās vairākas orgānu sistēmas un simptomi ir daudzveidīgi: nātrene, tūska, ādas nieze, balss saišu pietūkums, apgrūtināta elpošana, sēkšana, klepus, iesnas, šķaudīšana, asarošana, slikta dūša, vemšana, sāpes vēderā, vājums, traucēta apziņa, samaņas zudums. Smagākos gadījumos attīstās anafilaktiskais šoks. Pacienta stāvoklis parasti ir smags un prasa neatliekamu palīdzību. Ja cilvēkam šī situācija ir pirmo reizi mūžā, tad nekavējoties jāsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība. Diagnozes apstiprināšanas gadījumā alergologs rekomendē iegādāties adrenalīna autoinjektoru, kas ir jālieto atkārtotas anafilakses gadījumā.

Kā imūnterapija strādā?

IT strādā kā vakcīna. Tās sastāvā ir neliels daudzums alergēna. Pakāpeniski palielinot alergēna devu, organisms attīsta izturību pret konkrētu alergēnu, kurš ir IT sastāvā. Biežākie alergēni, pret kuriem veic IT:

  •     Mājas putekļu ērcītes;
  •     Ziedputekšņi (tie var būt bērza, timotiņa, vībotnes un citi ziedputekšņi);
  •     Dzīvnieku spalvas;
  •    Lapsenes un bites inde.

Katrā IT devā ir precīzi izrēķināts alergēna daudzums, ko ievada organismā zemmēles aerosola vai zemādas injekcijas veidā. IT sastāv no kāpināšanas un uzturošās fāzes. Sākumā, kāpināšanas fāzes laikā, alergēna daudzums ar katru ievades reizi palielinās, līdz sasniedz pīķi. No tā brīža sākas uzturošā fāze, kad katru reizi ievada vienādu alergēna daudzumu.

Kādi ir riski

24 stundas pēc injekcijas jāizvairās no izteiktas fiziskas slodzes, kā arī karstas vannas un pirts apmeklējuma. Šīs aktivitātes paaugstina vēlīnu blakusreakciju risku.

Blakusefekti SLIT laikā Visbiežāk sastopamie SLIT blakusefekti ir kairinājums, nieze, nepatīkamas sajūtas mutes dobumā un kaklā, lūpas nieze un pietūkums, mēles pietūkums, čūliņas mutē vai uz mēles. To var mazināt, uz laiku samazinot devu vai iekšķīgi lietojot antihistamīna līdzekļus pirms SLIT. Šie blakusefekti parasti pāriet pēc dažām nedēļām. Potenciāli dzīvībai bīstamu blakusefektu risks, piemēram, apgrūtināta elpošana, ir ārkārtīgi zems.

Blakusefekti SCIT laikā Dažiem cilvēkiem veidojas lokāla reakcija (nieze, sāpes, pietūkums, apsārtums) injekcijas vietā. Tādos gadījumos injekcijas vietā var pielikt ledu. Sāpes atvieglos paracetamola vai ibuprofēna lietošana bērnam paredzētā devā. Niezes, pietūkuma, apsārtuma gadījumā uz ādas var uzsmērēt antihistamīna gelu vai hormonālu krēmu, vai iekšķīgi lietot antihistamīna līdzekli. Smagākas alerģiskas reakcijas, piemēram, anafilaksi, paredzēt ir grūti, bet tās nenotiek bieži. Lai pamanītu un savlaicīgi sniegtu palīdzību anafilakses gadījumā, ir nepieciešams: •    Vismaz 30 minūtes pēc injekcijas pavadīt medicīnas personāla uzraudzībā. •    Izvairīties no fiziskām aktivitātēm vismaz trīs stundas pēc injekcijas. •    Izvairīties no beta blokatoru (medikamenti, kas normalizē asinsspiedienu un sirdsdarbību) lietošanas vienlaikus ar imūnterapiju. To lietošana individuāli jāapspriež ar alergologu. •    Lietot iekšķīgi antihistamīna līdzekļus pirms injekcijas tiem pacientiem, kuriem ir augsts nevēlamu blakusreakciju risks. To lietošana individuāli jāapspriež ar alergologu. Svarīgi informēt savu alergologu par nevēlamām reakcijām pēc iepriekšējās injekcijas un lietotiem medikamentiem, tajā skaitā acu pilieniem un sirds medikamentiem. Tāpat alergologs jāinformē, ja paciente ir grūtniece vai plāno palikt stāvoklī tuvākajā laikā. Šajā laikā izvairās no IT uzsākšanas, bet uzturošo terapiju var turpināt.

Attēls
imunterapija

Saistītie izmeklējumi

Saistītās ārstu specialitātes

Tēma

Alerģijas

Alerģija ir pastiprināta cilvēka imūnsistēmas reakcija uz citādi nekaitīgiem vides faktoriem jeb alergēniem.