Pārlekt uz galveno saturu

Datortomogrāfija

Datortomogrāfija (DT) ir nesāpīga izmeklēšanas metode, kurā ķermeņa struktūru attēlu iegūšanai izmanto rentgena starus.

Attēls
Datortomografs_1
Izveidots: 24. septembris, 2021. gads
Atjaunots: 14. septembris, 2023. gads

Datortomogrāfija iekārta sastāv no liela paneļa ar atveri centrā un kustīga galda, uz kura nogulda pacientu un kas izmeklējuma laikā virzās cauri panelim. Ar DT metodes palīdzību iespējams iegūt augstas izšķirtspējas orgānu attēlus, kas var palīdzēt precīzi noteikt diagnozi.

Bērniem DT izmeklējumu parasti veic, lai:

  • diagnosticētu vēdersāpju cēloņus (ja ultrasonogrāfija nesniedz atbildi par vēdersāpju iemesliem);
  • izvērtētu traumatiskus kaulu un iekšējo orgānu bojājumus;
  • diagnosticētu onkoloģiskas slimības un novērtētu to ārstēšanas efektivitāti;
  • diagnosticētu infekcijas vai iekaisīgas patoloģijas un novērtētu to ārstēšanas efektivitāti;
  • izvērtētu sirds un lielo asinsvadu patoloģijas;
  • novērtētu asinsvadus visā ķermenī (šādu izmeklējumu sauc par DT angiogrāfiju);
  • diagnosticētu dažāda veida iedzimtas patoloģijas;
  • diagnosticētu nierakmeņus;
  • diagnosticētu kaulu patoloģijas.
    Attēls
    Datortomografs_2

Kā sagatavoties vizītei

  • Līdzi jāņem personu apliecinošs dokuments vecākiem un dzimšanas apliecība bērnam, nosūtījums no ģimenes ārsta vai bērnu speciālista (neirologa, gastroenterologa, ķirurga, traumatologa, onkologa, kardiologa, ginekologa, psihiatra u.c.).
  • Pirms DT izmeklējuma obligāti jānosaka kreatinīna līmenis asinīs un glomerulu filtrācijas ātrums (GFĀ), rezultātiem jābūt līdzi. Analīžu rezultāti ir derīgi 10 dienas. Līdzi jāņem iepriekšējo izmeklējumu rezultāti (radioloģisko, funkcionālās diagnostikas, jo īpaši elektroencefalogrāfijas, ja izmeklē galvas smadzenes pacientiem ar epilepsiju) un attēli, analīžu dati un slimnīcas izraksti, ja tādi ir.
  • Pacientam ieteicams ģērbties ērtās, brīvās drēbēs. Metāliski priekšmeti, tostarp bižutērija, dārglietas, dzirdes palīglīdzekļi DT attēlos var izraisīt kropļojumus, kas traucē attēlu interpretācijai, tāpēc pirms izmeklējuma tie iespēju robežās jānoņem. Neskaidrību gadījumā konsultējieties ar radiologa asistentu (speciālistu, kurš veic DT izmeklējumu).
  • Ja DT veic vispārējā anestēzijā, izmeklējuma dienā (vismaz 3–4 stundas pirms izmeklējuma) nedrīkst ne ēst, ne dzert. Nosacījums ir obligāts, jo pretējā gadījumā ir risks, ka kuņģa saturs var nonākt elpceļos, un tas var apdraudēt pacienta dzīvību.
  • Lai mazinātu bērna satraukumu pirms procedūras, vienkāršiem vārdiem paskaidrojiet, kādēļ vajadzīgs DT izmeklējums. Ja nepieciešams, esiet blakus visu procedūras laiku (ja izmeklējuma laikā atradīsieties bērnam blakus, jums būs jāuzvelk rentgena starus aizturošs priekšauts), tāpat bērns drīkst ņemt līdzi mīļāko grāmatu vai rotaļlietu.
  • Lai veiktu DT vēdera dobumam, bērnam jāierodas tukšā dūšā un, ja izmeklējumu veiks nomodā, pirms procedūras var būt jāizdzer noteikts daudzums (1–2 krūzes) ūdens,
  • Galvas smadzeņu, krūškurvja, kaulu, locītavu, sirds, kā arī asinsvadu sistēmas DT izmeklēšanai bērnu īpaši sagatavot nav nepieciešams.

Vizītes norise

Bērnu ieved telpā un nogulda uz izmeklējuma galda. Skenēšanas laikā bērnam jāguļ nekustīgi, jo kustības traucē veikt izmeklējumu, pazemina attēlu kvalitāti, turklāt pacients nevajadzīgi tiek apstarots. Tā kā DT izmeklējumā izmanto jonizējošu starojumu, vecāki atrodas ārpus DT kabineta, taču nepieciešamības gadījumā izmeklējuma laikā ir pieļaujama viņu atrašanās blakus DT iekārtai. Šādā gadījumā nepieciešams lietot individuālos aizsarglīdzekļus – svina priekšautu un vairogdziedzera pārklāju. DT izmeklējuma laikā tiek uzņemta viena vai vairākas attēlu sērijas. Kopējais procedūras laiks var būt mazāks par minūti, bet, atkarībā no iegūstamās informācijas, var ilgt arī dažas minūtes.

Noteiktos gadījumos, lai iegūtu papildu informāciju, DT izmeklējuma laikā nepieciešams vēnā ievadīt kontrastvielu, tāpēc pirms izmeklējuma bērnam vēnā ievieto katetru. Bērniem, kas jaunāki par septiņiem gadiem, un bērniem, kuri nespēj patstāvīgi mierīgi nogulēt uz DT iekārtas galda, izmeklējumu veic vispārējā anestēzijā. Šādus pacientus pirms izmeklējuma veikšanas uzņem Dienas stacionārā. Informāciju par ierašanās laiku Dienas stacionārā saņemsiet, pierakstoties uz izmeklējumu.

Kas jāievēro pēc izmeklējuma

Pēc DT izmeklējuma ambulators pacients drīkst doties mājās. Ja bērnu izmeklē narkozē, dienas stacionāru drīkst atstāt pēc pamošanās (parasti tas notiek pāris stundu laikā pēc izmeklējuma), to saskaņojot ar medicīnas personālu.

Riski

DT izmeklējumu nedrīkst veikt grūtniecēm, izņemot dzīvību apdraudošu veselības problēmu gadījumos vai medicīniskās situācijās, kuras neārstējot, iespējama krasa un strauja veselības pasliktināšanās.

Informatīvie materiāli

Datortomogrāfija sirdij ar angiogrāfiju

Datortomogrāfija (DT) ir viena no diagnostiskās radioloģijas metodēm, kuras pamatā ir rentgenstarojuma izmantošana. Datortomogrāfijā sirdij ar angiogrāfiju iegūst sirds, lielo asinsvadu un koronāro (sirdi apasiņojušo) asinsvadu šķērsgriezuma attēlus, kurus apstrādājot, var iegūt trīsdimensionālus attēlus.

Saistītās ārstu specialitātes

Tēma

Onkoloģija

Onkoloģija medicīnas nozare, kas nodarbojas ar ļaundabīgu un labdabīgu veidojumu jeb audzēju pētniecību, identificēšanu un ārstēšanu.