Pārlekt uz galveno saturu

Ādas nieze

Ādas nieze ir nepatīkama, subjektīva sajūta, kas izraisa vēlmi kasīt ādu.  Šī problēma var skart nelielus ķermeņa laukumus vai visu ķermeni.

Attēls
bērna āda
Izveidots: 10. janvāris, 2022. gads
Atjaunots: 15. maijs, 2023. gads

Atkarībā no niezes cēloņa āda var izskatīties sarkana, raupja, plankumaina, ar dažāda veida izsitumiem, kā arī neizmainīta. Atkārtota, bieža nieze var rezultēties ar sakasījumiem, kuros var pievienoties sekundāra bakteriāla infekcija, veidoties kreveles un strutas. Daudzi cilvēki atvieglo ādas niezi ar ikdienas ādas mitrināšanu, maigu tīrīšanas līdzekļu lietošanu un mazgāšanos remdenā ūdenī. Ja ādas nieze ir ieilgusi, jānosaka tās cēlonis un jāārstē, ja tas ir iespējams. 

Sarežģījumi

Ādas niezi, kas ilgst vairāk nekā sešas nedēļas, sauc par hronisko niezi. Tā var ietekmēt dzīves kvalitāti. Var rasties problēmas ar aizmigšanu, nieze var ietekmēt miega kvalitāti, izraisīt trauksmi vai depresiju. Ilgstoša nieze un kasīšanās var izraisīt ādas sakasījumus, infekciju un smagākos gadījumos arī rētas.

Biežākie iemesli

Ādas niezi bieži izraisa vienkārši sausa āda.

Kad jāvēršas pie ārsta

  • Nieze ilgst vairāk nekā divas nedēļas un nemazinās, veicot iepriekš minētos pasākumus – ādas mitrināšana, maigu tīrīšanas līdzekļu lietošana un mazgāšanās remdenā ūdenī;
  • Nieze ir intensīva un novērš uzmanību no ikdienas aktivitātēm vai neļauj aizmigt;
  • Nieze parādās pēkšņi bez acīm redzama iemesla;
  • Nieze skar visu ķermeni;
  • Nieze kombinējas ar tādiem simptomiem kā svara zudums, drudzis, svīšana naktīs.

Saistītās ārstu specialitātes