Pārlekt uz galveno saturu

Dzimuma identitāte

Gadījumos, kad neesi pārliecināts par jautājumiem, kas skar tavu dzimumidentitāti, vari justies nomākts un izjust papildus trauksmi.

Attēls
Dzimuma identitāte
Izveidots: 26. maijs, 2022. gads
Atjaunots: 3. novembris, 2022. gads

Pubertātes vecums var būt sarežģīts un pārmaiņu pilns mirklis jebkuram jaunietim. Īpaši novērojam izmaiņas mūsu ārējā izskatā. Gadījumos, kad neesi pārliecināts par jautājumiem, kas skar tavu dzimumidentitāti, vari justies nomākts un izjust papildus trauksmi. Bieži šādos gadījumos, sasniedzot pusaudžu vecumu, jau ir daudz skaidrāka izpratne par sevi un savu dzimuma identitāti. Bet iespējams, ka vēl par to šaubies, un tas ir pilnīgi normāli.

Dzimuma identitātes veidošanās ir pakāpenisks un sarežģīts process.  Ja neesi pārliecināts par savām izjūtām, palīdzoši var būt meklēt papildu informāciju un apmeklēt psihologu vai psihoterapeitu, kurš ir zinošs šajā jomā.

Runājot par piederību kādam no dzimumiem, sākumā nepieciešams izprast dažus jēdzienus un to, kā tie ikdienā visbiežāk tiek izmantoti:

  • ģenētiskais dzimums – atšķirības hromosomās X un Y, parasti ģenētiskā sieviete ir XX, bet ģenētiskais vīrietis ir XY;
  • bioloģiskais dzimums – dzimumam raksturīgās pazīmes, ko novērojam ārējā izskatā, piemēram, atšķirīgi dzimumorgāni, ķermeņa uzbūve utt.;
  • sociālais dzimums jeb dzimte – apkārtējās sabiedrības pieņemtie uzskati par dzimumam raksturīgo uzvedību, aktivitātēm, gaidām no konkrētā dzimuma;
  • psiholoģiskais dzimums – cilvēka paša iekšējā piederības sajūta kādam no dzimumiem.

Tāpat nepieciešams pieminēt arī seksualitāti jeb seksuālo orientāciju – tā ir cilvēka romantiskā un seksuālā interese. Tā var būt saistīta ar:

  • pretējā dzimuma pārstāvjiem (saukta par heteroseksualitāti);
  • sava dzimuma pārstāvjiem (saukta par homoseksualitāti);
  • abu dzimumu pārstāvjiem (saukta pa biseksualitāti);
  • var būt arī vel citi seksualitātes veidi.

Jāņem vēra, ka šis aspekts bieži ir nošķirts no dzimuma identitātes jautājuma, jo cilvēka seksuālā orientācija veidojas šķirti no dzimumidentitātes. Tikai šīm dažādajām ar dzimumu saistītajām šķautnēm kombinējoties, veidojas cilvēka identificēšanās ar kādu no dzimumiem vai nevienu no tiem.  Gadījumos, kad augstāk minētās dzimuma šķautnes sakrīt, cilvēks var izjust pārliecību un vieglāk identificēties ar savu dzimumu.

Ja cilvēks nejūtas pārliecināts par to, ka visās dzimuma šķautnēs izjūt sevi vienādi, viņš var sastapties ar lielu neziņu un šaubām. Situācijās, kad tas rada izteiktas emocionālas grūtības (trauksmi, nemieru, nomāktu garastāvokli, izmaiņas ikdienas paradumos), var domāt par dzimumidentitātes traucējumiem. Bez apkārtējo atbalsta un palīdzības bieži vien cilvēki sākotnēji izvēlas apspiest savas izjūtas un dzīvot pēc sabiedrības gaidām, bet lielākoties ar to nav iespējams vienkārši sadzīvot. Savu sajūtu apspiešana ir sarežģīta un ciešanu izraisoša, tāpēc bieži cilvēki attīsta depresiju, paškaitējošu uzvedību un/vai pašnāvnieciskas domas vai pat mēģinājumus.

Pazīmes, kas var liecināt par dzimumidentitātes traucējumiem:

  • rodas stingra pārliecība un sajūta, ka bioloģiski ķermenis neatbilst dzimuma identitātei;
  • persona jūtas ērti tikai tad, kad tiek uzrunāta kā vēlamais dzimums;
  • raksturīga vēlme slēpt vai atbrīvoties no bioloģiskā dzimuma pazīmēm, izteikta nepatika pret tām;
  • vēlme pēc pretējā dzimuma primārām vai sekundārām bioloģiskā dzimuma iezīmēm;
  • vēlme būt pretējā dzimuma pārstāvim;
  • pārliecība un emocionālas izjūtas, ko tipiski piedzīvo pretējais dzimums;
  • emocionāls distress/ciešanas;
  • tiek izjusti ierobežojumi sociālā vidē – mājās, skolā un sabiedriskās vietās – emocionālo pārdzīvojumu dēļ.

Lai labāk izprastu savas sajūtas un pārrunātu ikdienas grūtības, būtu nepieciešams vērsties pie medicīnas speciālistiem - bērnu psihiatra, endokrinologa, klīniskā psihologa, ginekologa.

Visi minētie speciālisti palīdzēs pārrunāt tās grūtības, kas līdz šim radušās, izvērtēs veselības stāvokli un rekomendēs labākās palīdzības iespējas, ņemot vērā paša vēlmes.

Emocionālu atbalstu iespējams saņemt arī bezpeļņas organizācijās, piemēram, organizācija skapis.eu un biedrība Mozaīka veido atbalsta grupas. Tikšanās datumiem un vietai vari sekot līdz viņu Facebook lapās, savukārt active rainbow ir LGBTQ+ organizācija, kas rīko gan informatīvus, gan izklaidējošus pasākumus. Tā var būt lieliska iespēja satikt cilvēkus, kuri paši saskārušies ar dzimuma identitātes traucējumiem un varēs ar tevi dalīties pieredzē.

Saistītās diagnozes

Saistītās ārstu specialitātes

Tēma

Atsauces