Pārlekt uz galveno saturu

Insekta kodums

Vairumā gadījumi, ja iekodis kukainis, uztraukumam nav pamata. Koduma vieta var būt apsārtusi, pietūkusi ar nelielu niezes sajūtu.

Attēls
Insekta kodums
Izveidots: 18. maijs, 2022. gads
Atjaunots: 3. oktobris, 2022. gads

Kukaiņa kodums var izraisīt lokālu reakciju, radot diskomfortu un niezi, vidēji vai izteikti stipras sāpes, apsārtumu, jutīgumu, lokāli paaugstinātu ādas temperatūru un tūsku ap koduma vietu. Retāk individuāla pastiprināta jutība pret kukaiņu siekalām, indi, ķermeņa daļām, sekrētiem dažkārt var izraisīt anafilakses reakciju.

Piemēram, ods koduma brūcē/vietā ievada nelielu daudzumu savu siekalu, kas uz brīdi atsāpina šo vietu, bet vēlāk izraisa niezi.

Ja iekodis ods

 1. Nomazgājiet koduma vietu un pēc iespējas ātrāk uzlieciet aukstu kompresi, lai apsārtums neizplatās plašāks. Dariet to vismaz 3-5 reizes dienā.
 2. Lai mazinātu niezi, koduma vietās var izmantot speciālos antihistamīna gēlus vai, ja nieze ir īpaši intensīva, tad antihistamīna preperātu. Bērna vecumā devu aprēķina uz bērna svaru (kg), jautājumu gadījumā varat konsultēties ar ģimenes ārstu vai farmaceitu.
 3. Kodiena pēdas var saglabāties ilgāk par nedēļu.  Jautājumu gadījumā konsultējieties ar savu ģimenes ārstu.

Ja iekodusi bite, lapsene vai sirsenis/irsis

 1. !!! Ja insekts iekodis sejas, kakla apvidū vai mutē, iespējama elpceļu nosprostošanās un smakšana tūskas dēļ! Šādās situācijās nekavējoties jāizsauc neatliekamās medicīniskās palīdzības brigādi, jādod cietušajam sūkāt ledu vai dzert maziem malkiem aukstu dzeramo, jādzesē kakls no ārpuses.
 2. Pēc iespējas ātrāk izvelciet dzeloni no koduma vietas ar pinceti vai kāda cita priekšmeta palīdzību.  
 3. Nomazgājiet koduma vietu un pēc iespējas ātrāk uzlieciet aukstu kompresi, lai mazinātu sāpes/kairinājumu/simptomus. Dariet to vismaz 3-5 reizes dienā vairākas dienas.
 4. Ieteicams uz koduma vietas uzsmērēt kādu antihistamīna gēlu un lietot antihistamīna preperātu, devu lietojot atbilstoši bērna vecumam un svaram.
 5. Izvairieties no karstas vannas un saules iedarbības
 6. Pasliktināšanās gadījumā (piemēram, ja tūska, apsārtums progresē, koduma vietā parādās pūslīši utml.) konsultējieties ar savu ģimenes ārstu.

Zvaniet 113, ja pēc insekta koduma bērnam ir:

 • Izsitumi, kas ātri izplatās;
 • Klepus, grūtības elpot, rīt siekalas;
 • Piesmakusi balss, grūtības runāt;
 • Mēles, lūpu tūska;
 • Samaņas zudums;
 • Bālums un izteikts vājums.               

Saistītie simptomi

Tūska
Apsārtums koduma vietā
Paaugstināta temperatūra

Saistītās apakštēmas