Pārlekt uz galveno saturu

Bērnu slimnīcas raidieraksts Vesela pasaule - 1. epizode: Epilepsija

Raidieraksta moderatorei Bernadetai Paulai Ripai epilepsijas lēkmes sākās 12 gadu vecumā. Kā viņa jutās un kā jūtas tagad, Bernadeta izstāstīs raidierakstā.

Attēls
Raidieraksts vesela pasaule
Created: 14. maijs, 2024. gads
Atjaunots: 18. jūlijs, 2025. gads

Epilepsija ir viena no biežākajām hroniskajām neiroloģiskajām slimībām bērnu un pieaugušo vecumā. Epilepsijas savlaicīga atpazīšana un ārstēšana lielā mērā ir Bērnu slimnīcas Epilepsijas un miega medicīnas centra speciālistu rokās, jo, lai arī epilepsija var sākties jebkurā vecumā, visbiežāk pirmās lēkmes novēro līdz pilngadības sasniegšanai.

Raidieraksta moderatorei Bernadetai Paulai Ripai epilepsijas lēkmes sākās 12 gadu vecumā. Kā viņa jutās un kā jūtas tagad, Bernadeta izstāstīs raidierakstā. Bērnu slimnīcā arī apskatāma izstāde, kurā Bernadeta dalās ar savām domām un emocijām. Vienu no jaunākajām epilepsijas ārstēšanas metodēm - VNS implantāciju - Bernadetai Bērnu slimnīcā veica pēc pilngadības saniegšanas, jo pirms vairākiem gadiem šī metode vēl nebija ieviesta.

Pēdējo dažu gadu laikā Bērnu slimnīcas Epilepsijas un miega medicīnas centrā (EMMC) ir ieviesti vairāki Latvijai unikāli pakalpojumi. EMMC speciālisti ir savā jomā atzīti eksperti, un jau tagad valsts apmaksāti epilepsijas ķirurģiskās ārstēšanas pakalpojumi un miega izmeklējumi Bērnu slimnīcā tiek veikti ne tikai bērniem, bet arī pacientiem dažādās vecuma grupās, kuriem vajadzīga palīdzība sarežģītās situācijās. Bērnu slimnīcas EMMC mērķis ir, audzējot kapacitāti, izveidot valstī vadošo ārstniecības un zināšanu pārneses centru epileptoloģijas un miega medicīnas jomā. Tas ir iespējams, pateicoties speciālistu uzkrātajām zināšanām un pieredzei, kā arī jauno telpu un iekārtu sniegtajām priekšrocībām.

Šajā epizodē Bērnu slimnīcas Epilepsijas un miega medicīnas centra ārsti pievērš uzmanību epilepsijai – slimībai, par kuru sabiedrībā joprojām trūkst skaidras izpratnes.  Raidieraksta moderatore Bernadeta Paula Ripa, kas ar klausītājiem dalās savā personīgajā pieredzē, jo epilepsijas lēkmes viņai sākās 12 gadu vecumā. Tieši viņas atklātība un empātiskā pieeja nosaka sarunas toni – tā ir atklāta, izglītojoša un iejūtīga. Paula apraksta, kā viņa jutās brīdī, kad parādījās pirmās lēkmes – apjukums, bailes un neizpratne, kas bieži piemīt bērniem un pusaudžiem, kuriem nav skaidrs, kas ar viņiem notiek. Viņa uzsver, ka epilepsijas diagnoze var izmainīt bērna ikdienu – gan attiecības ar vienaudžiem, gan pašvērtējumu.

Kāpēc sabiedrībā tik maz zināms par epilepsiju ?

Sarunā tiek akcentēts, ka izpratnes trūkums veicina aizspriedumus un bailes. Cilvēki bieži nezina, kā palīdzēt lēkmes laikā, kā atpazīt epilepsijas izpausmes vai kā runāt par šo diagnozi ar bērniem. Tas ietekmē gan skolotāju, gan sabiedrības attieksmi kopumā. Tāpēc speciālisti uzsver, jo vairāk runājam, jo mazāk baiļu un vairāk atbalsta.

Epilepsijas ārstēšana un dzīves kvalitāte

Epilepsija ir ārstējama slimība, un daudzos gadījumos ar piemērotu terapiju iespējams sasniegt pilnīgu lēkmju kontroli. Bernadeta dalās ar savu pieredzi medikamentu lietošanā un to, kā tas ietekmējis viņas ikdienu. Saruna atklāj arī to, cik ļoti ārstēšanas process var būt individuāls – tas, kas palīdz vienam pacientam, var nebūt efektīvs citam.

Kāpēc lēkmes citiem pāriet, bet citiem – ne?

Epilepsija ir ļoti dažāda – tās cēloņi, lēkmju veidi un smagums var ievērojami atšķirties. Dažiem pacientiem ar laiku lēkmes izzūd, citiem tās turpinās visu dzīvi, taču būtiskākais ir atbalsts, izpratne un pielāgota terapija. Paula arī uzsver, cik nozīmīgi ir runāt par šo nevienlīdzību un emocionāli atbalstīt tos, kuru ārstēšanas ceļš ir ilgāks.

Saistītie izmeklējumi

Saistītās ārstu specialitātes

Tēma

Epilepsija

Epilepsijas ir slimību grupa, kurām kopīgs ir paaugstināts risks notikt neprovocētām epileptiskām lēkmēm.

Bērnu slimnīcas raidieraksts Vesela pasaule

Raidieraksts lieliem un maziem, kurā piedalās Bērnu slimnīcas speciālisti un viesi. Katru mēnesi cita aktuāla veselības tēma, kas saistīta ar bērnu un pusaudžu veselību.

Saistītās apakštēmas

Epilepsijas terapijas

Terapijas iespējas ietver medikamentus, ķirurģiju un diētas izmaiņas. Ikdienā svarīgi nodrošināt, lai bērnam vienmēr būtu līdzās kāds, kas zina par saslimšanu un kā rīkoties lēkmes laikā.

Epilepsijas diagnostikas principi

Pirmais solis, lai saprastu, vai pacientam ir epilepsija, ir rūpīga lēkmjveida notikumu izpausmju noskaidrošana. Ja lēkmes raksturs liecina, ka tā varētu būt epileptiska, ārsts nozīmē atbilstošus izmeklējumus.

Epilepsijas lēkmes

Epileptiska lēkme rodas galvas smadzeņu nervu šūnu īslaicīgu darbības traucējumu rezultātā.

Atsauces