Pārlekt uz galveno saturu

Ko darīt, ja bērns ir pārkarsis un apdedzis saulē

Attēls
apdzedzis-saule
Izveidots: 28. jūnijs, 2022. gads
Atjaunots: 21. jūlijs, 2022. gads

Cik spēcīgi saules ultravioletais (UV) starojums iedarbosies uz ādu, atkarīgs gan no UV staru stipruma, gan iedarbības ilguma, gan ādas tipa, gan vides faktoriem. Saules UV starojumu veido dažāda garuma viļņi, no kuriem ādu skar UVA un UVB stari. Lai saprastu, cik konkrētajā dienā tie spēcīgi, tiek izmantots UV radiācijas indekss. Kamēr šis indekss nav augstāks par 2, saules UV starojums nav bīstams. Indekss 3 līdz 5 jau nozīmē, ka bērnu no saules stariem ir rūpīgi jāpasargā, jo bērna āda ir jutīgāka nekā pieauguša cilvēka āda – tā saulē apdeg ātrāk. Turklāt Latvijā lielākajai daļai cilvēku ir I un II ādas tips, kas nozīmē, ka āda ir gaiša un ātri apdeg saulē.

Attēls
ja bērns pārkarsis saulē

Ko darīt, ja bērns ir pārkarsis un apdedzis saulē:

 • Bērnu nogulda vēsā telpā vai ēnā.
 • Bērnam dod padzerties. Svarīgi, lai viņš uzņem pietiekoši daudz šķidruma. Zīdainītis nepieciešamo šķidruma daudzumu uzņem ar mātes pienu, kamēr tas viņam ir vienīgais ēdiens un dzēriens. Kad bērns jau saņem citu ēdienu, ja viņš negrib dzert, ūdeni jādod vismaz pa malciņam ik pēc 5 minūtēm. Minimālo šķidruma daudzumu nosaka šādi:
Attēls
Minimālā šķidruma uzņemšana
 • Uz ādas klāj mitras, vēsas dvieļu kompreses, kuras atstāj uz 10 līdz 15 minūtēm. Šo procedūru atkārto vairākas reizes dienā, jo mitrās kompreses palīdz atvēsināt ādu, mazina diskomfortu un sāpīgumu.
 • Uz aptuveni 10 minūtēm bērnu var likt vēsā dušā vai vannā.
 • Pēc kompresēm vai dušas, ja apdegums nav dziļš – āda ir apsārtusi, bet nav ādas bojājumu, to viegli nosusina un uzklāj mitrinošu krēmu. Krējuma vai taukainu krēmu lietošana nepalīdzēs, bet gluži otrādi – nodarīs ādai papildu kaitējumu.
 • Kamēr āda nav sadzijusi, apdeguma skartās vietas nemazgā ar ziepēm.
 • Ja ir paaugstināta ķermeņa temperatūra vai izteikts diskomforts, bērniem pēc sešu mēnešu vecuma sāpju mazināšanai iekšķīgi var dot nesteroīdos pretiekaisuma līdzekļus, piemēram, ibuprofēnu (bērna vecumam atbilstošā devā). Sākot lietot pretiekaisuma līdzekli pirmo sešu stundu laikā pēc apdeguma gūšanas, tas efektīvāk mazina sāpes un pietūkumu. Pretiekaisuma līdzekli dod ik pēc sešām līdz astoņām stundām, medikamenta lietošanu turpina divas dienas un bērnu novēro. Ja bērna pašsajūta pāris dienās būtiski neuzlabojas, jāvēršas pie ģimenes ārsta.
 • Ārsts var ieteikt lietot uz ādas smērējamu pretiekaisuma līdzekli.
 • Ja apdegums ir nopietnāks, uz ādas var veidoties pūslīši, kurus nedrīkst noplēst vai pārspiest, pūslīši dažu dienu laikā uzsūksies paši. Ja pūslīši plīsuši, iespējams, būs jālieto antibakteriāls līdzeklis, lai nepievienotos kāda infekcija. Tāpēc šādā situācijā ir jāvēršas pie ģimenes ārsta.
 • Kamēr āda sadzīst, to jāsargā no saules stariem.
 • Ja apdegums ir tik nopietns, ka uz bērna ādas veidojas pūslīši, sākas drudzis, galvassāpes, vemšana, nekavējoties jāvēršas pie ārsta. Tāpat pie ārsta jāvēršas, ja jebkādus saules UV staru radītos apdegumus vai karstuma dūrienu guvis bērns līdz gada vecumam.
 • Neatliekamā medicīniskā palīdzība nepieciešama, ja pārkarsis vai saulē apdedzis bērns zaudē samaņu vai viņa stāvoklis strauji pasliktinās.

Saistītās apakštēmas

Drošība vasaras periodā

Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) ārsti aicina vecākus pievērst īpašu vērību bērnu drošībai, pavadot laiku svaigā gaisā.