Pārlekt uz galveno saturu

Kāpēc garais klepus ir bīstams zīdaiņiem, maziem bērniem un grūtniecēm būtiski vakcinēties?

Attēls
grutnieciba-jaunietei
Izveidots: 6. jūnijs, 2024. gads
Atjaunots: 18. jūnijs, 2024. gads

"Šajā gadā patiešām ir vērojams izteikts garā klepus gadījumu skaita pieaugums. To redzam gan Bērnu slimnīcā, gan, sekojot līdzi Slimību profilakses un kontroles centra datiem," uzsver Dace Zavadska, infektoloģe, Bērnu slimnīcas Ģimenes vakcinācijas centra vadītāja, RSU profesore.

Vairums garā klepus dēļ stacionēto pacientu 2024. gadā Bērnu slimnīcā ir bijuši nevakcinēti mazuļi līdz gada vecumam, bet ir bijuši arī lielāki bērni, arī nevakcinēti. Visiem šiem bērniem, kuriem nācies ārstēties Bērnu slimnīcā, garais klepus ir bijis ar pietiekami nopietnu klīnisko gaitu un ilgstošu atveseļošanās periodu.

Garais klepus visbīstamākais ir dzīves pirmajā gadā, īpaši – pirmajos sešos mēnešos, kad tas var būt arī dzīvību apdraudošs, tad to arī sauc par malignu jeb ļaundabīgu garo klepu.

Diemžēl 2024. gadā ir bijis viens zīdainīša nāves gadījums garā klepus dēļ, šis bērniņš vēl nebija sasniedzis vakcinācijas vecumu, bet grūtniecības laikā saņemta vakcīna būtu varējusi viņu pasargāt no tik smagas slimības gaitas. Tāpēc ļoti aicinām ģimenes ārstus, vecmātes, ginekologus un visus apkartējos atgādināt topošajām māmiņām, cik svarīga, efektīva un droša ir vakcīnas, kura satur komponenti pret garo klepu, saņemšana grūtniecības laikā. Tā  ir valsts apmaksāta vakcinācija. Tikpat svarīgi ir bērniņus pēc piedzimšanas vakcinēt, tiklīdz sasniegts noteiktais vakcinācijas vecums.

Garais klepus parasti izpaužas gan ar izteiktām klepus lēkmēm, kas var ilgt pat vairākas minūtes un bez iespējas ievilkt elpu, gan ar izteiktām izmaiņām asins šūnu skaitā, kuru dēļ rodas komplikācijas.

Pašiem mazākajiem nereti klepus lēkmju vietā ir apnoes jeb neelpošanas epizodes. Savukārt  klepus lēkmes ir izteikti mokošas un ilgas, to beigās tipiska ir gara un  skaļa elpas ievilkšana, ko medicīnā dēvē par klepu ar reprīzēm. Pēc  klepus lēkmēm var būt vemšana vai gļotu izdalīšanās.

Mokošās klepus lēkmes ir bīstamas ne tikai skābekļa trūkuma dēļ, bet arī tik intensīvi klepojot, izteikti paaugstinās iekšējais spiediens gan ķermeņa dobumos, gan arī galvas smadzenēs, tāpēc plīst sīkie asinsvadi, spiediena rezultātā lielākiem bērniem un pieaugušajiem var būt ribu lūzumi, veidoties trūces muskuļu vājākajās vietās.

Klepus lēkmes laikā orgāniem netiek pievadīts vai ļoti minimāli tiek pievadīts skābeklis, un, jo ilgākas un biežākas ir klepus lēkmes, jo lielāka bīstamība galvas smadzenēm atrasties  skābekļa badā, kas var atstāt ļoti nopietnas sekas.

Vēl pie malignā garā klepus reizēm vērojama ir ļoti izteikta, patoloģiska leikocītu un limfocītu skaita paaugstināšanās, tad var veidoties tā saucamie “mikrotrombi”, kas, savukārt, plaušās un citos orgānos, tai skaitā galvas smadzenēs, traucē apasiņošanu. Tas rada dzīvībai bīstamas komplikācijas, īpaši – pašiem mazākajiem. Zīdainīšiem, ja ir šāda klīniskā aina, pieaugot leikocītu skaitam, monitorējam situāciju vairākas reizes dienā. Veidojoties bīstamai situācijai, ir jāveic asins apmaiņas operācija.

Pirmajos dzīves mēnešos garais klepus var būt pat dzīvībai bīstams visu šo iespējamo aprakstīto komplikāciju dēļ. Taču arī vēlākā vecumā garais klepus ir bīstams gan klepus lēkmju un ar to saistītā skābekļa bada, gan citu komplikāciju dēļ.

Labā ziņa ir, ka garais klepus ir vakcīnkontrolējama infekcija, pirmā vakcīna pret to tika radīta 1930. gadā. Kopš tā vakcīna ir vairākkārtīgi  pilnveidota, padarīta efektīvāka un jau kopš pagājušā gadsimta 90. gadiem Eiropā lietojam ļoti drošas, labi panesamas un augsti efektīvas kombinētās vakcīnas, kuru sastāvā ir arī garā klepus komponente. Izolēta tikai garā klepus vien vakcīna pasaulē mūsdienās vairs nav pieejama.

Pirmo vakcīnas devu, kas satur garā klepus komponenti, bērniņš sāk saņemt, kad sasniedzis divu mēnešu vecumu. Latvijā nākamās devas jāsaņem četru, sešu un 12 mēnešu vecumā, vēlāk – balstvakcīnas. Efektīva aizsardzība izveidojas tikai pēc trešās devas saņemšanas, tātad, ja visas devas ir saņemtas savlaicīgi, tad bērniņš, saņemot savu vakcinācijas kursu, ir pasargāts aptuveni no sešu mēnešu vecuma. Bet, tā kā garais klepus ir ļoti bīstams tieši dzīves pirmajos mēnešos, ir atrasts drošs veids, kā efektīvi “nosegt” pirmo dzīves mēnešu “logu”. Pietiekamu aizsardzību pret garo klepu bērniņam var nodot grūtniecības laikā, ja grūtniecības otrajā vai trešajā trimestrī mamma saņem garo klepu saturošu vakcīnu. Tieši grūtnieču vakcinācija  pasargā bērniņus no maligna, smagi noritoša garā klepus viņa dzīves pirmajos mēnešos. Grūtnieču vakcinācijas pret garo klepu programma tiek nodrošināta ļoti daudzās pasaules valstīs. Jau vairākus gadus Latvijā šī ir valsts apmaksāta vakcīna.

Saistītās diagnozes

Saistītās ārstu specialitātes

Tēma

Vakcinācija

Vakcinācija aizsargā cilvēkus pret nopietnām un dzīvībai bīstamām infekcijas slimībām, piemēram, gripu, difteriju, stingumkrampjiem, garo klepu, masalām, epidēmisko parotītu, masaliņām, meningokoku infekciju, invazīvu pneimokoku infekciju, poliomielītu un citām.

Grūtniecība

Grūtniecības plānošana un gaidību laiks var būt gan skaists un baudāms, gan satraukumiem un pārdzīvojumiem bagāts.

Ginekoloģija

Ginekoloģija ir medicīnas nozare, kas rūpējas par sievietes reproduktīvo veselību.

Saistītās apakštēmas

Vakcīnas

Vakcinācija ir droša metode, kas radīta, lai pasargātu pieaugušos un bērnus, jo īpaši zīdaiņus, no saslimšanas ar dzīvībai un veselībai bīstamām infekcijas slimībām.

Atsauces