Pārlekt uz galveno saturu

Kā rīkoties dažādu traumu gadījumā?

Šeit atradīsiet informāciju par to, kā rīkoties situācijās, kad bērns guvis traumu un kā pareizi sniegt palīdzību dažāda veida traumu gadījumā.

Attēls
neatliekama-palidziba
Izveidots: 8. marts, 2023. gads
Atjaunots: 3. janvāris, 2024. gads

Informatīvie materiāli

Apdegums

Apdegumi ir audu bojājumi, kas radušies augstas temperatūras, kodīgu ķīmisku vielu, elektriskās strāvas vai radioaktīvu vielu iedarbībā.

Apsaldējums

Apsaldējums ir aukstuma radīta trauma, kas izraisa vietēju virspusēju vai dziļu audu bojājumu.

Čūskas kodums

Čūskas kodums var izraisīt alerģisku reakciju, kas var apdraudēt cilvēka dzīvību.

Dzīvnieka kodums

Ja kādu sakodis dzīvnieks, pirms steigties palīgā, vienmēr jāpārliecinās, ka paša veselība un dzīvība nav apdraudēta.

Ekstremitātes trauma

Ja traumēta roka vai kāja, vispirms uzmanīgi aplūko traumēto ekstremitāti, lai ar liekām kustībām to netraumētu vēl vairāk.

Elektrotrauma

Atkarībā no elektriskās strāvas stipruma un kontakta ilguma ir iespējamas dažādas elektrotraumas. Tās var būta arī nāvējošas.

Insekta kodums

Vairumā gadījumu, ja iekodis kukainis, uztraukumam nav pamata. Koduma vieta var būt apsārtusi, pietūkusi, ar nelielu niezes sajūtu.

Galvas trauma

Galvas traumu pakāpe var būt dažāda - no viegla, lokāla sasituma, līdz pat traumām, kas rada smadzeņu bojājumus vai ir letālas. Tādēļ svarīgi zināt, kā rīkoties gadījumā, ja bērns guvis galvas traumu.

Muguras trauma

Muguras traumas bieži tiek gūtas, mēģinot veikt akrobātiskus trikus uz batuta, lecot nezināmās ūdenstilpēs u.c.

Ķīmiskas vielas iekļūšana acī

Ķīmiskas vielas iekļūšana acī ir bīstama, jo var veidoties radzenes (acs virsmas) apdegums vai arī dziļāko struktūru bojājums. Nākotnē tas var ietekmēt redzi, bet nopietnu bojājumu gadījumā draud arī acs zaudējums.

Saindēšanās ar ķīmiskām vielām

Saindēšanās ar ķīmiskām vielām apdraud bērna veselību un dzīvību. Glabājiet medikamentus un sadzīves ķīmiju bērnam nepieejamā vietā!

Saindēšanās ar tvana gāzi

Tvana gāze nav redzama, tai nav smaržas un garšas, tāpēc cilvēkam ir grūti konstatēt gāzes klātesamību. Iespēja saindēties ar tvana gāzi ir visur, kur ir degoša liesma.

Slīkšana

Pie ūdenstilpēm bērnu nedrīkst izlaist no acīm ne mirkli. Arī oficiālās un vecākiem zināmās peldvietās bērni nedrīkst iet ūdenī vieni paši.

Svešķermenis acī

Ir daudzas situācijas, kad bērna acī var nokļūt svešķermenis – braucot ar riteni, spēlējoties pludmalē, arī citu ikdienas aktivitāšu laikā. Svešķermenis acī rada diskomfortu, graušanas sajūtu, apsārtumu, asarošanu.

Svešķermenis kuņģa un zarnu traktā

Kad bērns norij kādu sīku priekšmetu, lielākoties tas nekaitīgi iziet cauri kuņģa un zarnu traktam un tiek izvadīts dabīgi. Taču ir svešķermeņi, kuru norīšanas gadījumā nekavējoties jādodas uz slimnīcu.

Vēdera trauma

Vēdera traumas parasti gūst, krītot no riteņa vai atsitoties pret cietiem objektiem

Pirmās palīdzības sniegšana bērniem

Lai gadījumos, kad bērns guvis traumu, vecāki un citi pieaugušie rīkotos atbildīgi un adekvāti, ir jāzina, kā sniegt pirmo palīdzību bērniem dažādos vecumposmos.

Tēma

Drošība

Dažādas nelaimes notiek arī tad, ja vecāki ir rūpīgi un uzmanīgi. Pieaugušie spēj pasargāt bērnus, radot viņiem drošu vidi un novēršot iespējamas traumas un riskus.