Pārlekt uz galveno saturu

Reimatoloģija

Medicīnas nozare, kas saistīta galvenokārt ar kaulu, muskuļu un locītavu slimībām.

Attēls
reimatologija-bernam
Izveidots: 2. janvāris, 2023. gads
Atjaunots: 19. jūnijs, 2023. gads

Reimatoloģija ir medicīnas nozare, kas saistīta galvenokārt ar kaulu, muskuļu un locītavu slimībām. Tradicionāli reimatoloģiskās slimības ir autoimūnas dabas, tomēr arvien palielinās autoiekaisīgo slimību grupa. Ar reimatoloģisko saslimšanu ārstēšanu nodarbojas reimatologi.

Autoimunitāte nozīmē, ka imūnā sistēma, kas normāli cīnās pret infekcijām vai patoloģiskām organisma šūnām, šajā gadījumā veido antivielas pret veseliem audiem, kā rezultātā attīstās iekaisums. Iekaisums var attīstīties tikai vienā orgānā (piemēram, vairogdziedzerī), tikai locītavās vai dažādos orgānos. Ņemot vērā, ka šajā gadījumā imunitāte darbojas pārāk aktīvi, ārstēšanā tiek pielietoti imunitāti nomācoši līdzekļi.

Bērnu reimatoloģija ir salīdzinoši jauna medicīnas nozare, kas radusies tikai 20. gs. sākumā un kas pēta muskuloskeletālās, saistaudu sistēmas, asinsvadu un citu audu iekaisīgas slimības bērniem, kuras nereti attīstās vairāku nedēļu vai mēnešu laikā un raksturojas ar plašu un daudzpusīgu klīnisko ainu.

Šīm slimībām raksturīgs tas, ka tikai retos gadījumos ir specifiski laboratoriski testi, kas palīdz apstiprināt diagnozi, lielākoties nav patognomisku klīnisku pazīmju, kā arī līdz diagnozes noteikšanai reizēm mēdz paiet gadi, diagnoze var arī mainīties.

Bērnu reimatoloģiskās slimības pārsvarā pieder reto slimību grupai, tādēļ nereti rada diagnostiskas grūtības ne tikai ģimenes ārstiem un pediatriem, bet arī speciālistiem. Primārās aprūpes ārstiem ir būtiska loma šo slimību agrīnā diagnostikā, kā arī slimnieku novērošanā pēc ārstēšanas uzsākšanas.

Ģimenes ārstiem un pediatriem būtiski saprast, kuros gadījumos slimnieku nepieciešams nosūtīt tālākai izmeklēšanai, kādas var būt šo slimību paasināšanās pazīmes, kāda ir prognoze. Ierasts domāt, ka reimatoloģiskās slimības pārsvarā manifestējas ar muskuloskeletāliem simptomiem, tomēr daudzas no šīm slimībām var izpausties arī savādāk, atgādinot infekciju slimības (piemēram, Kavasaki slimība) vai somatoformus traucējumus (piemēram, sistēmas sarkanā vilkēde).

Juvenils idiopātisks artrīts (JIA) ir biežākā autoimūnā saslimšana bērniem. Tipiskas locītavu iekaisuma jeb artrīta pazīmes ir sāpes, pietūkums un kustību ierobežojumi, turklāt visas pazīmes var neizpausties vienlaicīgi.

Informatīvie materiāli

Sāpju sindromi

Ar terminu “sāpju sindromi” apzīmē dažādus medicīniskos stāvokļus, kam ir  atšķirīgi cēloņi un klīniskās izpausmes un raksturīgas neregulāras vai nepārtrauktas sāpes.

Reimatisko slimību pieredzes stāsti

Alises, Esteres un Arno stāsti palīdzēs labāk izprast to, ar ko ikdienā saskaras bērni, kuri sirgst ar kādu no bērnu reimatiskajām slimībām un to, kā iespējams sadzīvot ar tām ikdienā.