Pārlekt uz galveno saturu

Ķīmijterapija

Ķīmijterapija ir ārstēšanas veids, kurā izmanto zāles, kas kavē šūnu augšanu un/vai iznīcina šūnas. Ķīmijterapijas medikamentus sauc arī par “citostatiskiem līdzekļiem”.

Attēls
kimijterapija
Izveidots: 24. janvāris, 2022. gads
Atjaunots: 14. septembris, 2023. gads

Ķīmijterapija kopā ar staru terapiju un ķirurģiju ir viena no galvenajām bērnu un pusaudžu ļaundabīgo audzēju ārstēšanas metodēm. 1940. gadu beigās pirmo reizi tika aprakstīta ķīmijterapijas efektivitāte pēc tās pielietošanas akūtas limfoblastu leikozes gadījumā. Pašlaik ļaundabīgo audzēju ārstēšanai bērniem un pusaudžiem lieto vairāk nekā 30 citostatisko medikamentu no dažādām medikamentu grupām.

Citostatiskie līdzekļi

Kas tie ir?

Citostatiskie jeb ķīmijterapijas līdzekļi ir augu izcelsmes vai sintētiskas vielas, kas var izraisīt šūnas nāvi vai kavēt tās augšanu un dalīšanos. Tie šūnu augšanu kavējošus efektus sasniedz ar īpašiem darbības mehānismiem, kas vienā vai otrā veidā ietekmē šūnu vielmaiņu. Dažādiem šūnu tipiem ir atšķirīgs jutības līmenis pret citostatiskiem medikamentiem, un īpaši jutīgas ir tās šūnas, kas bieži dalās.

Lielākā daļa ļaundabīgo šūnu ir jutīgas pret daudziem ķīmijterapijas līdzekļiem, jo ​​tās parasti dalās ļoti bieži un nekontrolēti. Dažus no šiem līdzekļiem izmanto ne tikai audzēju terapijā, bet arī citu slimību ārstēšanai. Piemēram, citostatisko līdzekli metotreksātu bieži lieto pacientiem ar reimatoloģiskām saslimšanām.

Katras citostatiskās grupas medikamenti atšķiras pēc to molekulārās struktūras un iedarbības.

Citostatisko medikamentu darbības mehānisms

Dažādiem medikamentiem ir atšķirīgas īpašības un darbības mehānisms, kas galvenokārt saistīts ar augu, no kura viela iegūta, un/vai ar ķīmiskās vielas struktūru.

Lai saprastu, kā darbojas citostatiskie medikamenti, svarīgi zināt tā saucamo šūnas dzīves ciklu neatkarīgi no tā, vai šūna ir vesela vai slima, labdabīga vai ļaundabīga.

Šūnas dzīvi nosaka tā sauktais šūnu cikls. Dažādi signālu ceļi, iesaistot daudzas olbaltumvielas ar atšķirīgiem uzdevumiem, kontrolē šūnu cikla fāzes tāpat kā iekšējais pulkstenis. Tie nosaka, kad un cik bieži šūna dalās, kad nobriest, kad “guļ”, kad “pamostas” un atkal dalās, veidojot jaunas šūnas, kad tā noveco un iet bojā.

Ļaundabīgās šūnas ir zaudējušas savu iekšējo pulksteni. Rezultātā tās ātri un nekontrolēti vairojas, pienācīgi nenobriest un bieži kļūst nemirstīgas.

Ķīmijterapija un staru terapija (un daudzi citi ārējie faktori) šādās šūnās izraisa ‘’stresu’’. Tā rezultātā tiek sabojāti to augšanu regulējošie mehānismi. Ja šūna nespēj novērst šo bojājumu, tā pārstāj augt vai iet bojā.

Lielākā daļa dažādu citostatisko līdzekļu var ietekmēt tikai tās šūnu cikla fāzes, kas saistītas ar šūnu dalīšanos. Šis mehānisms īpaši attiecas uz tā sauktajiem šūnu fāzes specifiskajiem citotoksiskajiem medikamentiem. Ir daži citostatiskie līdzekļi, kas var ietekmēt šūnu jebkurā cikla fāzē. Tie ir tā sauktie fāzes nespecifiskie citotoksiskie līdzekļi.

Lielākā daļa citostatisko medikamentu dažādos veidos nelabvēlīgi ietekmē arī organisma veselās šūnas, kas ātri dalās, lai atjaunotos. Šādas šūnas ir kaulu smadzenēs, matu folikulos, mutes, kuņģa un zarnu trakta gļotādā, tāpēc strauji augošie audi ir ļoti jutīgi pret šiem medikamentiem. Šī iemesla dēļ ļaundabīgi audzēji parasti ir vairāk pakļauti ķīmijterapijai nekā labdabīgi, jo pēdējie parasti aug lēni.

Pat strauji augošos audos ir īslaicīgi neaktīvas, pasīvas šūnas, kas kādu laiku nepiedalās šūnu dalīšanās procesā (mitozē), bet jebkurā brīdī var atsākt vairoties. Lai nepalaistu garām šo mirkli un veiksmīgi ārstētu arī šāda veida ļaundabīgās šūnas, parasti tiek kombinēti fāzei specifiski un fāzei nespecifiski citostatiskie līdzekļi (kombinētā ķīmijterapija).

Citostatiskie medikamenti dažādos veidos traucē šūnu dalīšanos, piemēram, sabojājot šūnas ģenētisko materiālu (DNS). Ja ļaundabīgā šūna iet bojā pēc ārstēšanas ar šiem medikamentiem (procesu sauc par apoptozi, kas nozīmē ieprogrammētu šūnu nāvi vai nekrozi) vai pārvēršas par vairāk nobriedušu šūnu (šo procesu sauc par diferenciāciju), ķīmijterapija ir izdevusies. Ja ļaundabīgās šūnas spēj novērst "citostatiskā stresa" radītos bojājumus, tās kļūst izturīgas un neatbild uz ārstēšanu.

Kā dozē citostatiskos līdzekļus?

Lai panāktu optimālu un veiksmīgu ārstēšanu, ķīmijterapijai jāspēj likvidēt ļaundabīgās šūnas, vienlaikus atstājot veselās šūnas nesabojātas. Tādēļ citostatiskais līdzeklis jāievada pareizā veidā, konkrētās devās un īstajā laikā, lai veiksmīgi iedarbotos.

Lielākas ķīmijterapijas devas ne vienmēr nodrošina lielāku iedarbību, jo to efektivitāte ir atkarīga arī no ļaundabīgo šūnu skaita, kas dalās vai gatavojas dalīties, kad tiek veikta ārstēšana.

Šūnas, kas ir pasīvas, nedalās un ir atpūtas šūnu cikla fāzēs, ir grūti ietekmēt ar ķīmijterapiju. Šī iemesla dēļ dažus citostatiskos līdzekļus lieto mazākās devās un ilgākā laika periodā. Šī stratēģija palīdz nepalaist garām brīdi, kad miera stāvoklī esoša ļaundabīgā šūna atkal sāk dalīties, kā arī saglabāt pēc iespējas zemāku blakusparādību risku. Tomēr dažās situācijās lielas ķīmijterapijas devas īsā laika periodā ir efektīvākas, jo tās var novērst ļaundabīgo šūnu ‘’izturību’’.

Kopumā dažādu veidu audzēji prasa atšķirīgus citostatiskos līdzekļus. Gan ķīmijterapijas devas, gan laiku pielāgo pacienta individuālajai situācijai.

Parasti devas aprēķina pēc pacienta ķermeņa svara, garuma, ķermeņa virsmas laukuma. Ja rodas kādas blakusparādības, konkrētā līdzekļa devu ārsts var samazināt un pielāgot.

Ko nozīmē “rezistents pret ķīmijterapiju”?

Dažās ļaundabīgajās šūnās ir mehānismi, kas tos var pasargāt no ķīmijterapijas vai staru terapijas radītajiem bojājumiem un palīdzēt tos novērst. Tā rezultātā šūnas, neskatoties uz ārstēšanu, turpina dalīties un izplatīties un pat nodod šos ‘’aizsardzības mehānismus’’ savām meitas šūnām. Ļaundabīgo audzēju speciālisti šo uzvedību sauc par “iekšējo pretestību” jeb rezistenci.

Citas ļaundabīgās šūnas var iegūt spēju izvairīties no bojājumiem pēc tam, kad tās ir vienreiz vai atkārtoti ārstētas ar noteiktu medikamentu. Šūnu dalīšanās laikā šos iegūtos aizsardzības mehānismus var nodot arī nākamās paaudzes ļaundabīgajām šūnām. Ja šūna ir iepazinusi, kā darbojas kaitīgais līdzeklis, tad ķīmijterapija vai staru terapija var zaudēt savu iedarbību (tā sauktā "ārējā pretestība").

Dažu ļaundabīgo šūnu izturības mehānismi ietver, piemēram, procesu maiņu, kas regulē ķīmijterapijas līdzekļa uzņemšanu un vielmaiņu, vai veidu, kā šīs šūnas reaģē uz stresu.

Lai novērstu rezistences mehānismu rašanos un sliktu atbildi uz ārstēšanu, pašreizējās standarta ķīmijterapijas shēmās kombinē vairākus līdzekļus, kuriem ir atšķirīgi darbības mehānismi un kurus lieto pārmaiņus (kombinētā ķīmijterapija).

Kāpēc to izmanto

Ķīmijterapiju galvenokārt veic, lai izārstētu pacientu no ļaundabīgas slimības, panākot pilnīgu un pastāvīgu ļaundabīgo šūnu iznīcināšanu. Mūsdienās bērniem un pusaudžiem ar ļaundabīgām slimībām kopējā izdzīvošanas varbūtība ir aptuveni 80%.

Dažiem pacientiem ārstēšanas mērķis ir tikai slimības progresēšanas aizkavēšana, tādējādi mazinot ar slimību saistītus simptomus (paliatīvā terapija).

Ķīmijterapijas mērķi:

  • Pilnīga ļaundabīgo šūnu likvidēšana;
  • Atlikušo ļaundabīgo šūnu pilnīga likvidēšana pēc audzēja pilnīgas izgriešanas vai solīdā (blīvā) audzēja samazināšanas ar ķirurģisku iejaukšanos un/vai apstarošanu;
  • Audzēja izmēra samazināšana, lai nodrošinātu optimālus priekšnoteikumus efektīvai operācijai un/vai staru terapijai;
  • Sīku metastāžu (mikrometastāžu), ko nevar noteikt ar standarta diagnostikas metodēm un kuras ir sagaidāmas ļaundabīgu slimību gadījumā, iznīcināšana. Tāpēc ir jāapsver ķīmijterapija pat agrīnās slimības stadijās (sistēmiska ārstēšana).

Kā sagatavoties

Lai veiksmīgi ārstētu ļaundabīgu audzēju, jāievēro rūpīgs līdzsvars starp audzēja šūnu iznīcināšanu un veselīgo šūnu saglabāšanu. Šis līdzsvars galvenokārt ir atkarīgs no citostatiskā līdzekļa devas un ievadīšanas veida, kā arī no tā, kad un cik bieži to ievada.

Parasti izmanto šādus ķīmijterapijas ievades veidus un atbilstošos saīsinājumus:

  • PO – “per os” (latīņu valodā) nozīmē “orāli” vai “caur muti”. Medikamentus var lietot tablešu, kapsulu vai sīrupa/suspensijas veidā, un tie nonāk asinsritē, uzsūcoties caur mutes, kuņģa un zarnu gļotādu. Medikamenti caur asinsriti nonāk visā organismā. Ne visi medikamenti var nokļūt asinīs caur gremošanas traktu, tāpēc nepieciešami arī citi ievadīšanas veidi;
  • IV – “intravenozi” nozīmē “vēnā”. Medikamentus ievada tieši vēnā, izmantojot vēnas katetru vai īpaši ievietotu pastāvīgu venozu katetru (centrālo venozo katetru, Porta katetru). Dažām zālēm tas ir vienīgais iespējamais ievades veids to ķīmiskās struktūras dēļ. Intravenozu ievadīšanu var veikt kā ātru injekciju, ko sauc par “bolusu”, vai kā īstermiņa vai ilgtermiņa infūziju ilgākā laika periodā, pat vairāku dienu garumā;
  • SC – “subkutāni” nozīmē “zem ādas”. Medikamentu ievada zem ādas, no kurienes tas uzsūcas asinsritē;
  • IM – “intramuskulāri” nozīmē “muskulī”. Medikamentu ievada muskulī, piemēram, augšstilba muskulī;
  • “Intratekāli” nozīmē “cerebrospinālajā šķidrumā”. Medikamentu injicē caur lumbālpunkciju mugurkaula kanāla cerebrospinālajā šķidrumā, lai sasniegtu centrālo nervu sistēmu (CNS);
  • “Intraventrikulāri” nozīmē “smadzeņu vēderiņā”. Medikamentu ievada caur īpaši ievietotu rezervuāru (piemēram, Ommaya rezervuārs) vienā no galvas smadzeņu sānu vēderiņiem, no kurienes tas izplatās CNS.

Intratekāla un intraventrikulāra medikamentu ievade ir nepieciešama tāpēc, ka daļa zāļu nespēj no asinīm nonākt centrālajā nervu sistēmā pietiekamā daudzumā, lai cīnītos pret ļaundabīgām šūnām.

Ilgstošas ​​infūzijas kalpo, lai audzējs ilgāk būtu pakļauts noteiktai, relatīvi nemainīgai citostatisko līdzekļu koncentrācijai asinīs. Turpretī pēc īslaicīgām ievadēm, izmantojot medikamentus ar noteiktiem laika intervāliem, organismā mainās medikamentu koncentrācija, ļaujot ārstiem citādāk kontrolēt ārstēšanas sekas un blakusparādības.

Dažādu veidu citostatiskos līdzekļus izmanto dažādu audzēju ārstēšanai ar atšķirīgām devām un ievades formām.

Kombinējot citostatiskos līdzekļus, tiek panākta plašāka ietekme uz ļaundabīgajām šūnām, izraisot to bojāeju.

Informatīvie materiāli

Simptomu apraksts

Ķīmijterapijas blakusparādības var iedalīt divās grupās – akūtās blakusparādības, kas attīstās ārstēšanās laikā, kā arī vēlīnās blakusparādības, kuras var attīstīties daudzus gadus pēc ārstēšanas pabeigšanas, piemēram, auglības traucējumi, psihoemocionāli traucējumi, agrīnas sirds un asinsvadu sistēmas slimības u.c.

Veselo šūnu bojājuma apmērs un prognoze ir atkarīga no dažādiem faktoriem, tostarp no izmantoto citostatisko līdzekļu veida un devas, citām izmantotajām ārstēšanas metodēm, kā arī no pacienta vecuma un vispārējā stāvokļa.

Mēs iesakām: jautājiet ārstam par katru jaunu medikamentu, tā ievadīšanas iemeslu un lietošanas veidu, iespējamo mijiedarbību ar citām zālēm, vispārējo un specifisko blakusparādību un komplikāciju risku, un kā tos var novērst vai ārstēt. Tas palīdz sagatavot sevi un/vai bērnu jaunajai situācijai.

Ārstniecības komanda piemēros arī dažādus atbalsta pasākumus, lai novērstu vai ārstētu ķīmijterapijas blakusparādības.

Gan pacients, gan viņa ģimene var aktīvi palīdzēt mazināt blakusparādības un novērst nopietnas komplikācijas, īpaši ārstējoties mājās.

Visizplatītākās ķīmijterapijas blakusparādības:

  • Zarnu disfunkcija, slikta dūša, vemšana, caureja;
  • Matu izkrišana;
  • Kaulu smadzeņu nomākums, kā rezultātā samazinās veselīgu sarkano un balto asins šūnu un trombocītu skaits, tādējādi izraisot anēmiju jeb mazasinību un paaugstinātu uzņēmību pret infekcijām, kas dažkārt var būt dzīvībai bīstamas. Trombocītu skaita samazināšanās gadījumā iespējama dažāda smaguma asiņošana;
  • Sirds un asinsvadu sistēmas traucējumi, nieru un aknu disfunkcija, dzirdes zudums, nervu bojājumi;
  • Dzimumdziedzeru (olnīcu vai sēklinieku) funkciju traucējumi, neauglība;
  • Psihoemocionāli traucējumi;
  • Kaulu blīvuma samazināšanās.

Tēma

Hematoonkoloģija

Hematoonkoloģiskās slimības ir visi audzēji, kuru ļaundabīgās šūnas ir asins šūnas vai to priekšteči – gan kaulu smadzenēs, gan citos orgānos un audos ārpus tiem.

Onkoloģija

Onkoloģija medicīnas nozare, kas nodarbojas ar ļaundabīgu un labdabīgu veidojumu jeb audzēju pētniecību, identificēšanu un ārstēšanu.

Autors: Gesche Tallen, MD, PhD, izveidots 2003/01/01. Redaktore: Maria Yiallouros. Recenzents: Prof. Dr. med. Dr. h.c. Günter Henze. Tulkojums angļu valodā: Hannah McRae. Pēdējo reizi rediģēts: 2015/05/11. doi:10.1591/poh.kinderkrebsinfo.chemotherapie

  1. Pizzo PA, Poplack DG (eds): Principles and Practise of Pediatric Oncology. Lippincott Williams & Wilkins Fifth edition 2006 [ISBN: 9780781754927]
  2. Gutjahr P: Krebs bei Kindern und Jugendlichen. Deutscher Ärzte-Verlag Köln 5. Aufl. 2004 [ISBN: 3769104285]
  3. Gutjahr P: Krebs? Mein Kind? Leukämie und bösartige Tumoren bei Kindern. S. Hirzel Verlag Stuttgart - Leipzig 2000, 53 [ISBN: 3-7776-0979-X]

[KAA2014] Kaatsch P, Spix C: German Childhood Cancer Registry - Jahresbericht / Annual Report 2013/14 (1980-2013). Institut für Medizinische Biometrie, Epidemiologie und Informatik (IMBEI), Universitätsmedizin der Johannes Gutenberg-Universität Mainz 2014

  1. Pizzo PA, Poplack DG (eds): Principles and Practise of Pediatric Oncology. Lippincott Williams & Wilkins Fifth edition 2006 [ISBN: 9780781754927]

Gadner H, Gaedicke G, Niemeyer CH, Ritter J (Hrsg): Pädiatrische Hämatologie und Onkologie. Springer-Verlag 2006