Pārlekt uz galveno saturu

Retās slimības

Reta slimība ir dzīvību apdraudoša vai hroniski novājinoša slimība, kas skar salīdzinoši maz cilvēku. Cilvēkiem ar retu slimību ir nepieciešama īpaša aprūpe un sociālais atbalsts.

Attēls
retas-slimibas
Izveidots: 20. jūlijs, 2022. gads
Atjaunots: 13. februāris, 2024. gads

Reta slimība ir dzīvību apdraudoša vai hroniski novājinoša slimība, kas skar salīdzinoši maz cilvēku. Cilvēkiem ar retu slimību ir nepieciešama īpaša aprūpe un sociālais atbalsts. Par retām uzskata slimības, ar kurām slimo ne vairāk kā pieci no 10 tūkstošiem cilvēku. Mēdz būt īpaši retas slimības, kas ir tikai dažiem cilvēkiem pasaulē. Slimība vienā reģionā var būt reta, bet citā – bieži izplatīta.  Līdz šim pasaulē klīniski ir atklātas 6172 retās slimības. Kopumā ar tām slimo vairāk nekā 30 miljoni ES iedzīvotāju. Pamatojoties uz statistikas datiem, Latvijā aptuveni 140-160 tūkstošus iedzīvotāju kādā dzīves posmā var skart reta slimība.

Retas slimības var būt ļoti dažādas, tajā skaitā reti sastopamas infekcijas, autoimūnās, sirds un plaušu slimības, reti ļaundabīgie audzēji. Daudzu šo slimību cēloņi nav zināmi. Tās var skart cilvēku jebkurā vecumā – bērnu vai pieaugušo – neatkarīgi no dzimuma, sociālā stāvokļa un valsts, kurā dzīvo. Aptuveni 75% reto slimību skar bērnus. Daļu šo slimību simptomu var novērst, lietojot zāles, atsevišķos gadījumos – lietojot atbilstošu medicīnisko pārtiku. Dažas retās slimības ir dzīvību apdraudošas un smagas, ar citām iespējams sadzīvot visu mūžu, saņemot piemērotu veselības un sociālo aprūpi. Lielu daļu reto slimību nevar izārstēt, tāpēc pacienta un viņa ārstu uzdevums ir uzlabot pacienta dzīves kvalitāti.

Pārliecināties, vai diagnoze ir reta, var reto slimību katalogā: www.orpha.net. Vietnē atrodama informācija par retajām slimībām, orfānām zālēm, ekspertīzes centriem un Reto slimību plānu.

Informatīvie materiāli

Kā saņemt Reto slimību pacientu ID karti

No 2019. gada RSKC ir sākta Reto slimību pacientu identifikācijas karšu izsniegšana pacientiem ar retām slimībām. Karte ir pacienta brīvprātīga izvēle, un tā tiek izsniegta bez maksas. Šo karti var iegūt RS pacients, kas ir reģistrēts reto slimību reģistrā.

Ģimenes pieredzes stāsts par Marfāna sindromu

Esmu sieva vīram un māte dēlam ar Marfāna sindromu. Par Marfāna sindromu vīra ģimenē runāts jau ap 1980. gadu, bet tad ne ārsti, ne kāds cits nojauta, kas patiesībā ir Marfāna sindroms.

Kas ir 1. tipa neirofibromatoze?

1. tipa neirofibromatoze (NF1) ir ģenētiska saslimšana, Tā izraisa labdabīgu audzēju veidošanos ādā, zem ādas un pa nervu gaitu.

Saistītā ārstniecība un rehabilitācija